Már 70 ezer fotó érhető el online a Főfotó archívumából a szocialista korszakról, a Budapest Főváros Levéltárához került, digitalizált képek bepillantást nyújtanak az időszak mindennapjaiba – közölte a Budapest Főváros Levéltára hétfőn az MTI-vel. A mintegy 70 ezer, egykor a Fővárosi Fotó Vállalat (Főfotó) gyűjteményét gazdagító értékes gyűjtemény júniusban került a fővárosi levéltár kezelésébe. Azóta az intézmény munkatársai folyamatosan dolgoznak a felvételek feltárásán. Az eddig digitalizált fotók a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia projekt révén kerültek ki a Hungaricana Közgyűjteményi Portál Képcsarnokának felületére – olvasható a közleményben.
Mint írják, a képeken 1961 és 1993 közötti fővárosi és vidéki eseményekről, vállalati ünnepségekről, divatbemutatókról, szakmai vásárokról láthatók felvételek. Nagy számban találhatók köztük gyár-, üzlet-, termék-, reklám-, város- és tájfotók, portrék, de megelevenedik a hatvanas évek téli Budapestje is. Ilyen mennyiségű fénykép leírása nagyon időigényes, évekig eltarthatott volna, ezért a levéltár a publikáláskor csak az azonosításukhoz szükséges néhány alapadatot tüntette fel. A fotókat ezután az Arcanum Kft. mesterséges intelligencia segítségével automatikus kulcsszavakkal látta el.