Müller Cecília hangsúlyozta, hogy kevés helyről kellett ténylegesen beteget hazaküldeni ennek a kapacitásnak az eléréséhez.
„Az elmúlt 24 órában 75 fővel növekedett, így összességében már 2168 főre emelkedett a beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma hazánkban” – kezdte szokásos napi beszámolóját az országos tisztifőorvos. Müller Cecília hozzátette: az elhunytak száma 225 főre emelkedett. „Sajnos az elmúlt napon is 12 honfitársunktól kellett búcsút vennünk, akik valamennyien idős, krónikus betegek voltak” – fogalmazott .
„295-en gyógyultak már meg, ami egy örvendetes hír” – számolt be róla a tisztifőorvos, köszönetet mondva az ápolóknak, orvosoknak, az egészségügyi személyzetnek és a hozzátartozóknak is. „Tulajdonképen mindenki valamilyen szinten hozzájárul az ő gyógyulásukhoz, hiszen a szigorú szabályok betartását egymásért tesszük – azért, hogy kevesebb legyen a fertőzöttek és az elveszített állampolgárok száma” – mondta Müller Cecília. A laborok is 0-24 óráig dolgoznak, így értelemszerűen jelentősen nő a vizsgálatok száma – mutatott rá hozzátéve, hogy jelenleg 52702 igazolt vizsgálatot tartanak nyilván.
A Pesti úti Idősek Otthonáról az elmúlt napokban többször is szó esett, többszöri szűrést is végeztek az intézményben – jelentette ki.
Az országos tisztifőorvos arról is beszélt, hogy országszerte készülnek az egészségügyi intézményeink az ágykapacitásnövelésükkel. Ezzel kapcsolatban elmondta: „tegnap érekezett a jelentés, ami alapján elmondható, hogy az 50%-os ágyfelszabadítás teljeskörűen megtörtént”. „Az is kiderült a jelentésből, hogy valójában kevés helyről kellett ténylegesen beteget hazaküldeni ennek a kapacitásnak az eléréséhez, hiszen a kórházi ágyainknak a kihasználtsága áltálban 60-70% körül volt” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy
„Nem küldhető haza senki, akit valamilyen egészségkárosodás érne emiatt” – mutatott rá hozzátéve, hogy abban az esetben, ha a kezelőorvos nem szeretne dönteni, akkor egyorvosszakmai grémium dönt ebben az ügyben.
Müller Cecília elmondta: továbbra is zajlik az idősotthonok ellenőrzése. „Kiemelten ellenőrizzük az egészségügyi ellátást, a dolgozók felkészültségét, a védőeszközök és fertőtlenítőszerek meglétét illetve az elkülönítés és izoláció feltételeit” – fejtette ki a tisztifőorvos hozzátéve, hogy ezek azok az alapvető tárgyi és személyi feltételek, amelyek a járványügyi intézkedések végrehajtását szolgáják. Arról is beszélt, hogy a honvédség folytatja az idősotthonok fertőtlenítését is, minden esetben az intézmények vezetőivel egyeztetve. „Cél, hogy a legkevésbé se zavarják az intézmények mindennapi működését” – fogalmazott.
Újabb védőeszköz-szállítmány a szociális intézményeknek
A mai napon egy újabb szállítmány védőeszköz kerül kiszállításra – jelentette be. „Ezeket az eszközöket a szociális és gyermekvédelmi főigazagtóságok megyei kirendeltségein keresztül juttatják el ezekbe az intézményekbe” – fejtette ki hozzátéve, hogy
Arról is beszétl, hogy igyekeznek elkerülni minden kontaktust, amely során a fertőződés átadása lehetséges, ezért a háziorvosok csak részben nyújtanak a rendelőben segítséget, – amikor nélkülözhetetlen az orvos-beteg találkozás – részben pedig telefonos konzultációval állnak a betegek rendelkezésre. Hozzátette, hogy ilyen kontaktmentes módon is került már beteg kórházi beutalásra, ami azt jelenti, hogy működik a rendszer. Hozzátett, hogy most az elektronikus szolgáltatói tér is jó szolgálatot tesz, mert könnyebb a vények felírása.
A tisztifőorvos a krónikus megbetegedésben szenvedőkhöz szólva emondta: „ők mindenképp egy veszélyeztetett csoportot képeznek, ezért arra kérem őket, hogy fokozottan figyeljenek az alapbetegségeiknek a karbantartására”. „Most méginkább fegyelmezettnek kell lenni, a táplálkozást a gyógyszerszedést és a mozgást is beleértve” – fogalmazott. Példaként az allergiásokat említette. „A pollenszórás kezdetét megelőző két hétben tulajdonképpen nekik már egy felkészülés szükséges” – mondta rámutatva, hogy a pollenszórásról a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján tájékozódhtatnak.
Rendvédelmi infromációk
Az országos tisztifőorvos által elmondottakat Kiss Róbert rendőralezredes egészítette ki a rendvédelmi információkkal. Bejelentette, hogy kedden négy teherszállító repülőgéppel érkeztek különböző védőfelszerelések a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Kifejtette, hogy ebből három járaton összesen 31 tonnányi felszerelés érkezett, egy pedig lélegeztetőgépeket hozott. Rámutatott, hogy a mai napon is érkeznek még hasonló szállítmányok. „Ezek prioritásként az egészségügyi dolgozók ellátását fogják szolgálni” – fogalmazott hozzátéve, hogy tegnap több mint 21 ezer liter fertőtlenítő érkezett a készenléti rendőrséghez a MOL-tól, amit a Waberer's ma 20 kijelölt kórházba szállít majd tovább.
A hatósági házikaranténokkal kapcsolatban elmondta: az elmúlt 24 órában a határátlépések tekintetében 702 új hatósági házikarantént rendeltek el. Hozzátette, hogy továbbra is csökken az érvényben levő hatósági házikaranténok száma, a mai napon ez a szám 11049. Kifejtette, hogy a veszélyhelyzettel kapcsolatos szabálysértések eddigi száma összesen 28610. Hozzátette, hogy eddig 265 büntetőeljárást rendeltek el, amik közül 68 esetben rémhír terjesztés, 26 esetben közveszéllyel való fenyegetés, 78 esetben csalás és 15 esetben járványügyi szabályszegés miatt indult eljárás. A határforgalommal kapcsolatban elmondta: a teherforgalom tekintetében a belépő oldalon Röszkénél és Hegyeshalomnál kell számítani kisebb torlódásra.
(Mandiner)