Magyar Hírlap: Terjedőben az elektronikus fizetési mód

2020. április 03. 07:12

Tavaly több mint 900 millió vásárlással 6600 milliárd forintot költöttek – mutatott rá a szakértő.

2020. április 03. 07:12

Az elmúlt években a készpénzhasználat és az elektronikus fizetés egyaránt növekedést mutatott, azonban a koronavírus-járvány, valamint az azonnali átutalási rendszer elindulása elősegíti az elektronikus pénzhasználatot – idézte pénteki számában a Magyar Hírlap Trencsán Erikát, a Money.hu weboldal vezető pénzügyi szakértőjét.

A készpénzállomány a múlt év végén a szezonálisan igazított adatok szerint 65 000 milliárd forintot tett ki, ami az öt évvel korábbi szinthez képest 75 százalékos növekedésnek felel meg. A magyar bankok által kibocsátott bankkártyákkal történt magyarországi vásárlások száma 2014-ben meghaladta a 335 milliót, ez összesen akkor több mint 2300 milliárd forintos forgalmat jelentett. Ehhez képest tavaly ennek majdnem a tripláját érték el a bankkártyások: több mint 900 millió vásárlással 6600 milliárd forintot költöttek.

A készpénzhasználat visszaszorítása azért lenne fontos, mert a készpénz kezelése, gyártása drága, az elektronikus fizetések, például a bankkártyás tranzakciók olcsóbbak. A mostani helyzetben nagy valószínűséggel jelentős növekedést mutatnak majd a bankkártyás költések – vélekedett Trencsán Erika. Hozzátette, elég például arra gondolni, hogy a legnagyobb, online webáruházat is működtető magyarországi kiskereskedelmi láncoktól történő online rendelések nagyon jelentősen megnőttek a koronavírus-járvány miatt, és a legtöbb cég ideiglenesen felfüggesztette a csomag szállításakor történő kifizetését, így a számlát előre kell online rendezni.

A készpénzállomány visszaszorításában komoly szerepet játszhat az azonnali fizetési rendszer elindulása is, ugyanis valódi alternatívát jelent a készpénzhez képest. A rendszert működtető –a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában lévő – Giro adatai szerint az indulás után eltelt két és fél napban több mint egymillió tranzakció ment végbe összesen több mint 150 milliárd forint értékben.

(MTI)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!