A koronavírus ellen fejleszt gyógyszert Magyarország, a Richter is beszáll

2020. március 13. 23:21

A cél egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely a fertőzöttek szervezetében semlegesíti a vírust.

2020. március 13. 23:21

Az új koronavírus okozta megbetegedés kezelésére szolgáló gyógyszeres terápia kifejlesztésére alakul magyar konzorcium – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) péntek este az MTI-vel. A közlemény szerint a kormányzati támogatással meginduló együttműködés célja nem az immunvédettséget kialakító védőoltás, hanem

egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely a fertőzöttek szervezetében semlegesíti a vírust.

Mint írták, az új koronavírus által okozott megbetegedés kezelésére a szakirodalom alapján egy „fúziós fehérje” lehet a leginkább alkalmas. Ahogy minden gyógyszerkutatás, a terápiás fehérje fejlesztése is időigényes, számos kockázatot és bizonytalanságot hordoz. A folyamatnak maradéktalanul meg kell felelnie a hatóságok által előírt szigorú követelményeknek – tették hozzá.

Ezért eredményes készítményfejlesztés esetén is évekig tarthat, amíg a készítmény piacra kerül – hangsúlyozták, hozzátéve: ha azonban a projekt a rendkívül éles nemzetközi versenyben sikerrel jár, akár több évtizedre is megalapozhatja a koronavírus és az ahhoz hasonló megbetegedések kezelését Magyarországon.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a készítmény létrehozását a rendelkezésre álló kutatás-fejlesztési forrásokból támogatja.

A konzorcium vezetője az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának Immunológiai Tanszéke, tagjai is a hazai felsőoktatási és gyógyszerkutatói szféra meghatározó képviselői. A meginduló munkában részt vesznek: a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Biológiai Intézete és a Szentágothai János Kutatóközpont komoly szaktudással rendelkező kutatói, virológusai. Az együttműködés vállalati oldalát a hazai gyógyszerkutatásban és biotechnológiai fejlesztésben élen járó, megfelelő gyártási kapacitásokkal rendelkező Richter Gedeon Nyrt. és a biotechnológiai fejlesztéseket nemzetközi szinten végző ImmunoGenes Kft. szakemberei adják – áll az ITM közleményében.

(MTI)

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
megfejtô
2020. március 14. 13:42
Szerintem a világ vezetöi nem osztanak meg a nagyközönséggel minden információt, ami a rendelkezésükre áll. A különbözö reakciók oka is ez lehet, politikailag nem könnyü megitélni, mi is történik éppen, ezért is óvatos pl az Egyesült Királyság.
megfejtô
2020. március 14. 13:35
CRISPR Ez lehet a megoldás. Kérdés, hogy az egész járvány nem része-e egy genetikai hacknek, ahol valakik a vírus ürügyén lenyúlják a világ genetikai kódját.
balbako_
2020. március 14. 11:36
Ha sikerülne - márpedig a tudományos háttér megvan - hatalmas gazdasági nyereséggel is zárulhatna.
Gabsimen
2020. március 14. 11:27
Hát, nem tudom, amekkora K+F pénzeket igényelnek gyógyszerek fejlesztése és amilyen kis szereplők a magyar gyógyszergyárak a nemzetközi piacon és az állam sem valószínű, hogy pumpálná bele a pénzt, amint vége - remélhetőleg egy-két hónapon belül- ennek a járványnak, az alapján nem sok jövőt látok ebben a projektben. Nekem inkább tűnik ez kirakatintézkedésnek, ami az emberek megnyugtatását hivatott szolgálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!