Mennyire volt törvényes Magyarország német megszállása?
A nácik a jogot az áldozatok ellen, az elkövetők oldalán használták fel - hangzott el az MCC erdélyi konferenciáján.
Gábriel arkangyal és a birodalmi sas lesz a két fő eleme a német megszállásnak emléket állító szobornak. A Szabadság téri emlékműről – melyet Párkányi Raab Péter szobrászművész készíthet – szerdán rendkívüli testületi ülésen dönt az V. kerületi önkormányzat.
Rendkívüli ülésen tárgyal szerdán az 1944-es német megszállás 70. évfordulójára készülő Szabadság téri emlékműről az V. kerületi önkormányzat – írja az Index. A szoborhoz kapcsolódó dokumentációt már kiküldte a Miniszterelnökség az illetékeseknek, amit Pásztor Tibor, a kerület egyik szocialista önkormányzati képviselője blogján nyilvánosságra is hozott.
A dokumentum szerint az emlékmű elkészítésére kiírt pályázatot Párkányi Raab Péter szobrászművész nyerte. A látványterv szerint a szobor kompozíciójának két fő eleme Gábriel arkangyal és a birodalmi sas. Az alakok egy 13 oszlopból álló, hét méter magas timpanonos kapuzatban állnak majd a tér Bank Center felőli végében, a felszín alatti parkolóház lejáratánál. A szobor anyaga bronz, kő és krómacél lesz.
A dokumentációban így írnak a műről: „A romokká tört, szárnyait szegett kultúrára egy nagyobb hatalom telepszik rá, ez a Harmadik birodalom, illetve az azt megjelenítő náci szimbólum: a birodalmi sas. Formai megfogalmazásában tökéletes ellentétje Gábriel arkangyal alakjának. Ez a birodalmi sas a logókon, jelvényeken »tömeggyártott eszközön« megjelenített jelek, jelvények, jelképek életrekelt szárnyasa. Végigrepül, végigsöpör a világon. Hamar elér hozzánk és bekebelezi Magyarországot, hogy megbékjózza, gúzsbakösse lakosait.”
Az emlékművet március 15-ig kell befejezni, hogy március 19-én, a német megszállás évfordulóján megtarthassák az avatót.