A kormányfőt kérdező jobbikos Balczó Zoltán felszólalásában idézte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nyilatkozatát, mely szerint az a kiigazítás, amit Brüsszel legutóbb kért Magyarországtól, méltánytalan, szükségtelen, igazságtalan, de a kabinet teljesíti. Ennek alapján az ellenzéki képviselő azt kérdezte, hogy a miniszterelnök szerint rendelkezik-e a kormány gazdasági-költségvetési kérdésekben a szükséges szuverenitással vagy „a gyarmati helyzetünket tudomásul véve hozza meg végső döntéseit”.
Reagálásában Orbán Viktor emlékeztetett a békemenetre, amely egy „Nem leszünk gyarmat” feliratú molinót vitt maga előtt a tavalyi felvonuláson. „A békemenettel teljes egészében egyetértek, és a mi munkánk arra irányul, hogy Magyarország valóban ne váljon gyarmattá” – mondta a kormányfő. Szavai szerint egy ország akkor válik gyarmattá, ha eladósodik, a szocialisták pedig ilyen helyzetbe hozták Magyarországot, amely így elveszítette függetlenségét. „A helyzet azonban ma úgy fest, hogy Magyarország képes megállni a saját lábán” – emelte ki, hozzátéve, hogy kormánya minden eddigi tette „nem befelé vitt, hanem kifelé hozott bennünket a gyarmati sorból”. Hangsúlyozta, a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés érdekében zajló küzdelem a magyar emberek pénzéért folytatott harc. „Mindannyian nagy elismeréssel kell, hogy adózzunk a magyar emberek erőfeszítéseinek, amelyek lehetővé tették azt, hogy a kormány - jó reményeim szerint – még ebben a félévben kihozza hazánkat a túlzottdeficit-eljárás alól” – fogalmazott a miniszterelnök.
A szocialista Szekeres Imre arról kérdezte Orbán Viktort, mit kíván tenni a kormány a Tisza-völgyben élő 1,6 millió ember árvízi biztonsága érdekében. Az ellenzéki politikus szerint sem az első, sem a mostani Orbán-kabinet nem tett semmit az árvízi védekezésért, egyetlen tározó építését sem fejezték be. Képes-e a kormány arra, hogy legalább a megtervezett tározókat megépítése? – tette fel a kérdést. Válaszában a miniszterelnök egyebek mellett a szolnoki gátépítésre hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy ugyan van még tennivaló, ám az a kijelentés, hogy a kormány nem tett semmit, komolytalanná tette a feltett kérdést. Jelezte: 2010 óta Magyarország 250 milliárd forintot költött árvízi védekezésre, gátak megerősítésére és víztározók építésére. Magyarországon ma mindenki biztonságban van, az árvízi védekezéshez szükséges létesítmények és források korlátlanul rendelkezésre állnak - jelentette ki Orbán Viktor.