Az Együtt 2014 és a Párbeszéd Magyarországért közös, MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozzák: az alaptörvény negyedik módosításával a Fidesz-KDNP olyan alaptörvényt kényszerítene az országra, ami az ő hatalmi érdekeit védi a polgárok szabadságával szemben. Ez a módosítás nemcsak egy módosítás a sok közül: ez maga az alkotmányosság felszámolása – áll a közleményben. A Fidesz-KDNP ezzel a döntéssel a szemétbe dobná az Alkotmánybíróság (Ab) korábbi döntéseit, amelyek rendszerváltás óta védték a polgárok szabadságát és biztonságát, és amelyek megalapozták azt a megkülönböztetett bizalmat, amivel a magyarok fordultak e testület felé – írják.
Szerintük a módosítás azért is az alkotmányosság felszámolása, mert kormánytöbbség az Ab által alkotmányellenesnek nyilvánított törvények egész sorát emelné be az alaptörvénybe, valamint mert a hatalom önkényét erősíti, a polgárok jogaival és szabadságával, egyebek között a választás, a hitélet, a tanulás és a családi együttélés szabadságával szemben. Az Együtt 2014 és a Párbeszéd Magyarországért szövetsége reméli, akad majd legalább néhány olyan kormánypárti képviselő, akinek lesz elég bátorsága, hogy „pártja önkényuralmi törekvései helyett a magyar polgárok jogait válassza” – fogalmaz a közlemény.
Az MSZP nyílt levében kéri az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének Fidesz-frakciótagjait, hogy ne vegyenek részt az alaptörvény negyedik módosításának hétfői elfogadásában. Harangozó Gábor és Szabó Vilmos országgyűlési képviselők közös, az MTI-nek megküldött nyílt levelükben azt írják: az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének magyar tagjaiként a nézetkülönbségek ellenére egy dologban egyet kell érteniük, abban, hogy az európai Magyarország érdekeit szolgálják. „Az európai Magyarország egyet jelent a demokrácia, a jogállamiság, a népfelség elveinek elfogadásával és tiszteletben tartásával. Az európai Magyarország Európa része, képviselői által őrzi és biztosítja az európai demokráciák biztonságát” – fogalmaznak.
Mint írják, amellett, hogy az alaptörvény megalkotásának és elfogadásának módja már önmagában sértette ezen elveket, a tervezett negyedik módosítás ismét átlép egy határt: Orbán Viktor gyakorlatilag lebontja a rendszerváltás óta a jobboldal által is felépített alkotmányos kultúrát, elvágja a magyar közjogi fejlődés köldökzsinórját egy olyan jogszabály önkényes és mindenek felett álló értelmezése érdekében, amelyet hatálybalépése óta eddig háromszor módosított megalkotója. „A kérdés az, tisztelt képviselőtársak, hogy akkor is tiszteletben tartjátok-e a hatalom önkorlátozását, ha azok akadályt jelentenek politikai céljaitok elérésében?” – írja Harangozó Gábor és Szabó Vilmos. A módosításból nemcsak a magyar közvélemény meghatározó része, de – amint ez a hét végére kiderült – valamennyi külföldi megfigyelő és a nemzetközi szervezetek képviselői is azt olvasták ki, hogy ilyen korlátok nem léteznek: ha mégis, azokat Orbán Viktor teljhatalma megsemmisíti – írja a közleményben a két politikus.