Klinghammer: A hallgatói szerződés morális kérdés

2013. február 12. 19:29

Klinghammer István szerint a hallgatói szerződés morális kérdés, és ha valaki az állam támogatására igényt tart tanulmányaihoz, akkor azt valamilyen formában a későbbiekben törlesztenie is kell a közösségnek, ugyanakkor a feltételekről lehet tárgyalni. Az államtitkár szerint nincs szó röghöz kötésről, és ebben nem lehet engedni, mert ez morális kérdés.

2013. február 12. 19:29

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) volt rektora, a felsőoktatási államtitkári poszt várományosa erről kedden nyilatkozott az MTI-nek, miután az oktatási államtitkárság közölte: a felsőoktatás átszervezését – Hoffmann Rózsa javaslatára, aki a posztján maradva a jövőben elsősorban a köznevelési rendszer kérdéseivel foglalkozik – Klinghammer István kinevezésével oldja meg az emberi erőforrások minisztere.

 
Klinghammer István azt mondta: a hallgatói szerződés feltételeiről lehet tárgyalni, azaz arról, hogy mennyi időn belül, hány évet kell Magyarországon dolgozni, illetve, hogy mi van azokban az esetekben, amikor valaki, bár szeretne, de nem tud elhelyezkedni. Ezeket ki lehet alakítani, de nem „cintányéros, gyermekded felvonulásokkal, bentalvásokkal” – utalt a Hallgatói Hálózat (HaHa) hétfőn kezdődött tiltakozó akciójára. 
 
Ez nem a leendő értelmiséghez méltó, árt az átalakításoknak, amelyeket a hallgatók is igényelnek, és a társadalmat elfordítja a felsőoktatástól, mert azt gondolják, minden hallgató ilyen – jegyezte meg, hozzátéve: rengeteg szorgalmas, jó eszű hallgató tanul a felsőoktatásban, aki igyekszik, motivált, és nem az a célja, hogy ne legyen oktatás.
 
Kiemelte: a Hallgatói Hálózat hat pontot fogalmazott meg, reformokat kívánva a köz- és felsőoktatásban. A reformok megvalósítása elkezdődött, a folyamat zajlik – hangsúlyozta. Arról, hogy az utolsó, hatodik pontként a röghöz kötést jelölték meg, azt mondta: nincs szó röghöz kötésről, és ebben nem lehet engedni, mert ez morális kérdés.
 
Ha valaki a közösség támogatására igényt tart, akkor valamilyen módon törleszteni is kell – mutatott rá, kiemelve: ha valaki úgy gondolja, hogy „teljesen szabad akar maradni”, számára a Diákhitel2 konstrukció rendelkezésre áll. Klinghammer István úgy fogalmazott: ha valaki kéri a közösség segítségét, akkor nézzen a tükörbe, és tűnődjön el, erkölcsös-e tiltakozni, és azt mondani, hogy visszafizetni semmit nem akar.
 
Kérdésre hozzátette: ha van egy hallgatók által megválasztott és bejegyzett szervezet, mint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, természetes, hogy az az elsődleges tárgyalópartner. A józan ész és a jó ízlés minden együttműködési formának feltétele – jegyezte meg, hozzátéve: az írja ki magát minden megbeszélés alól, aki nem tudja a kulturált formáknak alávetni magát.

Összesen 246 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
laci0011
2013. február 13. 12:44
Morális kérdés csak 1 van,birkaszartolvajok!Milyen alapon gondolja a miniszterelnökünk,hogy neki joga van korábbi önmagát lecsuláznia bármikor és bármilyen ügyben?!Joga van bármilyen korábbi igéretét megszegnie,bármiről az ellenkezőjét állítania?!Miért gondolja ezek után,hogy legitim miniszterelnök lenne?!
Zokni
2013. február 13. 07:58
Majd Orbán előállítja nemsokára Bori nénit, az obsitos főóvónőt - azzal a különbséggel, hogy a bibircsók a szája szegletében él önálló életet - , és majd ő selypegi a mutatóujját lengetve: "Kedves Anyuka! Ha valaki az állam támogatására igényt tart a reggeli kakaójához, akkor azt valamilyen formában a későbbiekben törlesztenie is kell a közösségnek, a feltételeket beszélje meg a dadussal!" Ez egy sima hazugság. És meg is találták hozzá az emberüket. A tanulás ELSŐSORBAN az egyén érdeme, viszont MÁSODSORBAN a közösség haszna. "Morális kérdés", hogy amikor az ember időt, energiát, saját- és szülei pénzét, türelmét áldozza, és ezzel gazdagítja a közösséget, az a közösség járuljon hozzá az oktatási költségeihez. Azért is szánalmas ez az érvelés, mert arról szó sincs, hogy az állam elhelyezkedési lehetőséget tudjon és akarjon biztosítani a végzetteknek. Legfőképpen ez nem is kívánatos. Amikor még megtette, akkor a felsőoktatási létszám a jelenleginek a töredéke volt, és lett belőle az, ami lett...'89-re csőd. Az intézmény akkor működött volna tisztességesen - ERKÖLCSÖSEN -, ha MINDENKI tandíjat fizetett volna, de egységesen, ahogy az előző kormányzat tervezte. Ebben az esetben nem lett volna ilyen különbség, és nem papolhattak volna hamis igazságosságról, hamis figurák. De a tisztesség a népszavazáskor elfelejtődött, hisz NEM magáról a kérdésről, hanem Orbánék hatalomra kerüléséről szólt. És a Fidesz győzelmekor az ERKÖLCS véglegesen másodlagossá vált. Azért is különösen cinikus a morál említése a részükről, mert koruknál fogva (úgy-e leendő államtitkár ÚR, jelenlegi miniszterelnök ÚR?) TELJESEN ingyenesen végezték annak idején a tanulmányaikat. - Még külföldön is! Nem emlékszem, hogy valamit is alá kellett volna írniuk.
liberálzöld.
2013. február 13. 07:41
Jut eszembe, a felcsuti fociakadémia hallgatóival is kötnek szerződést? Mert az sem 2 fillér ám!
tamas222
2013. február 13. 06:15
Éppen csak azt felejtitek el,hogy a felsőfoku végzettségüek ma már használható nyelvtudással rendelkeznek,bármennyire eladhatatlan sok esetben a szaktudásuk. (Ez nem volt elmondható a valamikori orosz nyelvoktatásról) Így hát sok esetben mennek ki pincérnek,pultosnak stb,mert a nyelvet már tudják,a szakmába meg beletanulnak. Szóvak baromi drága betanított munkásokat gyártunk külföldre. De ugyanezeknek itthon sem lenne a szakmájukban felvétel ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!