Vihar zúdul az országra, már a figyelmeztetést is kiadták (Videó)
Estére 22 és 29 fok közé csökken a hőmérséklet.
Február végéig bezár a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt.-hez tartozó halimbai bauxitbánya, a munkáltató csaknem 200 fős csoportos létszámleépítést jelentett be – közölte Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet vezetője.
Hozzátette: ezáltal a hazai bauxitkitermelés két-három hónapon belül be fog fejeződni. Az üzemi tanács összeült, a dolgozók egy részét a timföldgyár más részlegeibe csoportosítják át, a nyugdíjra nagyjából 20-30 vájárnak lesz lehetősége.
A Bakonyoszlop térségéből kinyert bauxittal és az import alapanyaggal a MAL tovább tud működni, de hogy meddig, az még kérdéses – mondta Pad Ferenc. Nagy a valószínűsége, hogy idén nyáron a hidrátgyártást is leállítja a cég, de erről még nincsen döntés. Közlése szerint a cégvezetés a bejelentési kötelezettségének eleget téve, előre tájékoztatta az üzemi tanácsot a lépésről.
Pad Ferenc elmondta, hogy a szakszervezet tavaly petícióban kért segítséget a kormányzattól a munkavállalók nevében. Úgy véli, hogy ha az akkori kérésüknek megfelelően érdemi támogatást kaptak volna, akkor előre tervezett intézkedésekkel elkerülhető lett volna a leépítés, vagy néhány évet nyerhettek volna. Példaként említette, hogy egy megtervezett átmenettel – a nyugat-európai cégekhez hasonlóan – vásárolt hidrát feldolgozásával nagy hozzáadott értékű termékek gyártására állhattak volna át. Nem vitatta a kormányzat segítő szándékát a MAL tartozásának rendezésében az erőművel és az áramszolgáltatóval kapcsolatban, de az utolsó pillanatig bizonytalan helyzetben voltak.
Bakonyi Zoltán, a MAL Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a halimbai bányaüzemben a hidrátgyártás során feldolgozható bauxit mennyisége radikálisan csökkent, ezért a bánya gazdaságos működtetésére nincs esély. Az elbocsátások hétfőn megkezdődtek, ennek mértékét próbálják a lehető legalacsonyabb szinten tartani – mondta. Az ajkai timföldgyár eddig 80 százalékban hazai bauxitot használt fel a termeléshez, 20 százalékban szorult importra.