Trump vagy Harris? Az utcán sétálók már döntöttek (VIDEÓ)
A rögtönzött közvélemény-kutatás kicsit meglepő eredményt hozott.
A Nézőpont Intézet legfrissebb kutatása szerint nem változott érdemben a pártok népszerűsége, csak az LMP tudta növelni némileg támogatottságát. A miniszterelnök munkájával a Fidesz-szimpatizánsoknak 78 százaléka elégedett. A felmérésből kiderül, hogy a többség egyetért a Széll Kálmán Terv egyes elemeivel.
A Nézőpont Intézet politikusok alkalmasságára vonatkozó felmérése szerint Matolcsy György és Navracsics Tibor tartja, illetve javított megítélésén, addig Orbán Viktor miniszterelnök rontott az előző hónaphoz képest. Javult Pintér Sándor, Semjén Zsolt és Kövér László, valamint Schiffer András és Vona Gábor megítélése is. Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc ebben a hónapban sem tudták csökkenteni lemaradásukat, továbbra is ők a lista sereghajtói.
A Nézőpont kutatásai szerint lassan fél éve nem változik érdemben a nagyobb parlamenti pártok támogatottsága, október óta egyedül az LMP tudta növelni népszerűségét. A kormánypártokkal az összes megkérdezett 48 százaléka, az MSZP-vel 12 százaléka, a Jobbikkal és az LMP-vel pedig 7 és 6 százaléka szimpatizál. A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz 57, az MSZP 20, a Jobbik 13, az LMP 9 százalékon áll.
A pártok támogatottsága az önkormányzati választások előtti szinten látszik stabilizálódni. Orbán Viktor megítélése a saját táboron belül a kormány megalakulása utáni 84 százalékról októberre 92 százalékra nőtt, jelenleg 78 százalék elégedett. A Nézőpont szerint a fél évvel ezelőtti érték a vörösiszap-katasztrófa kezelése miatti elégedettséget tükrözi és nem ad átfogó képet a kormányfő munkájával kapcsolatos elégedettségről.
Egyetért a Széll Kálmán Tervből kiragadott főbb elemekkel az emberek többsége. A Nézőpont által megkérdezettek 81 százaléka szerint a kormánynak szabályoznia kell a rezsiköltségek emelkedését. A bankadó megtartásával pedig csak 13 százalékuk nem ért egyet. 57 százalékuk szerint az emberek sokszor indokolatlanul veszik igénybe az orvosi ellátás. Míg 68 százaléka szerint indokolatlanul sok gyógyszert fogyasztanak, addig a megkérdezettek közel kétharmada ha választhatna megszokott gyógyszere és egy ugyanolyan hatóanyagú, de olcsóbb medicina közül, akkor előbbit preferálná. A korkedvezményes nyugdíjazás jelenlegi rendszerét a válaszadók 42 százaléka tartja támogathatónak.