Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
Bahmut elfoglalásával egy rendkívül kimerítő hadművelet ért a végéhez, amelyet követően az oroszoknak rendezniük kell a sorokat. Az orosz csapatmozgások azt mutatják, hogy védekező harcmodorra állak be, mivel nincsen erejük egy stratégiai szintű összfegyvernemi támadásra. Az ukránok pedig lépéskényszerben vannak. A Mandiner stratéga vendégei Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója és Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő.
„A város 99 százaléka valóban orosz kézen van” – kezdte a beszélgetést Bendarzsevszkij Anton, amellyel utalt a napokban elfoglalt Bahmutra. Hozzátette, 10 hónapnyi – rengeteg áldozatot követelő – harcra volt szüksége az orosz csapatoknak ahhoz, hogy elfoglalják a várost, pedig az orosz média ezt már január végére ígérte. Robert C. Castel a témára reflektálva elmondta,
Az általa vizsgált városi ostromok mintázatába tökéletesen beleillik, hasonlóan az Iszlám Állam megszállta Moszul városához, amelyért az iraki kormánycsapatok az amerikai és a török erőkkel együtt 9 hónapon át vívták a harcokat. Ukrajna legjobb seregét egy magánhadsereg, a Wagner-csoport győzte le Bahmutnál, ami önmagában érdekes folyamatokra mutat rá.
A biztonságpolitikai szakértő úgy véli, a hadseregek társadalomban betöltött szerepe megváltozott, mivel a vesztfáliai béke (1648) óta kialakult az a norma, hogy az erőszak alkalmazása az államoké, nincsenek magánhadseregek, viszont a Wagner-csoporttal ez látványosan visszatért Európába. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója szerint az ostrom elhúzódásával az orosz erők kimerültek, Bahmut megtartása, illetve elesése mindkét oldal számára szimbolikus.
„Ezt a stratégiát Szurovikin fogalmazta meg, vagyis a sikert az ukrán halottakban mérik és nem az elfoglalt méterekben” – mondta Robert C. Castel. Az orosz hadsereg győzelem-elmélete az, hogy az ukrán hadsereg élőerejét és haditechnikáját semmisítsék meg a „húsdarálóban”. Bendarzsevszkij Anton ezzel kapcsolatban elmondta:
hanem a hadisiker felmutatása a fontos számukra. A Wagner-csoporttal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, nem látni a határokat, hol különül el a zsoldoshadsereg az orosz állami seregtől, ez azért is kirívó, mivel Oroszországban hivatalosan tiltott a zsoldossereg. Robert C. Castel úgy látja, a Wagner-csoport eszköz az orosz állam számára, amelyet gazdasági szempontból is kihasználtak, mivel számos katonát börtönökből toboroztak, akik nem hiányoztak a társadalom szövetéből és a gazdasági szektorból sem. A beszélgetőpartnerek abban egyetértettek, hogy a támadásban lévő harcoló fél nagyobb mértékben veszít el katonákat, mint a védekező.
– jelentette ki Bendarzsevszkij Anton, a több hónapon keresztül harcoló csapatoknak szükségük van operatív szünetre, hogy rákészüljenek egy jövőbeli offenzívára. Feltehetően az volt az ukrán taktika, hogy hónapokon keresztül elhúzzák a város védelmét, így kimerítve az orosz erőket. Elmondta, ideje átvenni az ukránoknak a kezdeményezést, amelynek előkészítő fázisa már elindult, és a frontvonalak gyenge pontjaira összpontosítani az ellentámadások jelentős részét.
Castel ennek kapcsán emlékeztetett: a nyugati média télen azt közölte, hogy a megindult orosz offenzíva hatalmas kudarc, viszont szerinte ilyenről szó sem volt.
Kritikus infrastruktúrák veszélyben
A Washington Post pár hete kiszivárogtatott információi szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támadást tervezett a Barátság kőolajvezeték ellen, hogy térdre kényszerítse a magyar gazdaságot. A Daily Mail brit napilap a napokban pedig német rendőrségi forrásokra hivatkozva közölte, az Északi Áramlat földgázvezeték felrobbantásának szálai egészen Ukrajnáig vezetnek.
Robert C. Castel arra hívta fel a figyelmet, hogy évtizedeken keresztül sikerült a világ energia- és telekommunikációs hálózatát megóvni, mivel mindenki érdekelt volt ebben, de attól tart, ez a norma megdőlt az Északi Áramlat megtámadásával, és ezek a rendszerek szabad „prédává” váltak. A beszélgetők ebben egyetértettek, Bendarzsevszkij Anton pedig hozzátette:
fake news a Barátság kőolajvezeték elleni felrobbantási terv”.
Inkább az a kérdés, hogy miért hozták nyilvánosságra. A homályos dokumentumokat hónapok óta szivárogtatják. Véleménye szerint a Barátság kőolajvezeték az ukránok számára stratégiai jelentőségű ahhoz, hogy továbbra is folytatni tudják a háborút. Robert C. Castel a beszélgetés végén rámutatott, „egyetlen egy dolog van, amiben egyetértenek az oroszok és az ukránok, hogy a dokumentumok kiszivárogtatása igen gyatrán megszervezett megtévesztési információs hadművelete volt az amerikaiaknak”.
A teljes beszélgetés megtekinthető itt:
A műsor podcast formában is meghallgatható:
Borítókép: Defense of Ukraine / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP