Fókusz: Magyar elnökség 2024
Orbán Viktor a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Sikeres magyar elnökség 2024 – Esély az Európai Uniónak című budapesti konferenciáján január 20-án.
Diseri Dóra szerint az ellenzék végre újra szakpolitikáról beszélt, Orbán elszigetelődött, Magyarországon pedig párhuzamos valóságok léteznek, ezért nyert a Fidesz.
Hosszú publicisztikában értetlenkedik a magyarországi országgyűlési választás eredménye kapcsán a Deutsche Welle német felületén a DW magyar kiadásának főszerkesztője, Diseri Dóra.
Diseri szerint eddig egyértelmű volt, hogy miért nyer a Fidesz: nem volt egységes ellenzék. Az idei választásra azonban összeállt a hat ellenzéki párt, és a szerző szerint minőségi politikát kezdtek folytatni:
„Értelmetlen hecckampányok helyett újra szakpolitikákról volt szó”
– állítja Diseri.
A szerző úgy látja, hogy a Fidesznek jobban sikerült mobilizálnia a bizonytalan szavazókat, és még olyan körzeteket is elvitt, amikben eredetileg ellenzéki győzelemre lehetett számítani. Diseri szerint ennek az az oka, hogy Orbán Viktor kiváló háborús retorikát folytatott az elmúlt években, ahogy most is. A DW magyar főszerkesztője szerint az ukrajnai háború eredetileg kissé megzavarta a magyar kormányt, de a Fidesz gyorsan rendezte a sorait, és folytatták azzal az üzenettel, hogy amíg ők kormányoznak, addig nem lesz háború Magyarországon.
Diseri rögzíti, hogy Szijjártó Péter többször is megvádolta Ukrajnát azzal, hogy be akar avatkozni a magyarországi választásba.
„Ezzel a magyar kormány az egyetlen az EU-ban és a NATO-szövetségben, amelyik nem hősként ünnepli Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hanem ellenségként tekint rá, aki a magyar ellenzékkel szövetkezik”
– állítja a szerző, aki szerint nem is véletlen, hogy Orbán nem utazott el Kijevbe lengyel, cseh és szlovén kollégáival, hanem inkább Aleksandar Vučićcsal töltötte az időt, aki hasonlóan viszonyul Oroszországhoz, mint Orbán.
A Deutsche Welle magyar főszerkesztője szerint Orbán sokat kockáztatott ezért a győzelemért. Veszélybe sodorta a magyar–lengyel barátságot, adókedvezményekkel, tizenharmadik havi nyugdíjjal és hatósági árképzéssel igyekezett megfékezni a hatalmas inflációt. Diseri szerint ez nem maradhat így. „És Orbánnak ki kell törnie abból a diplomáciai elszigeteltségből, amibe belemanőverezte magát” – állítja a szerző, aki szerint rendbe kell hozni Magyarország pozícióját az Európai Unión belül.
Diseri Dóra szerint az ellenzék veresége megmutatta, hogy ennek a szövetségnek nincs létjogosultsága. A szerző szerint szimbolikus, hogy Márki-Zay Péter nem a szövetségesei, hanem a családja körében volt kénytelen beszédet mondani vasárnap este. „Így vagy úgy, de az ellenzék egyszerűen nem volt elég ellenzéki.
Márki-Zay Péter csak egy miniszterelnök-jelölt volt, aki egykori Fidesz-támogatóként talán felmutathatta a Fidesz-kormány »jobb« változatát, de valódi alternatívát nem jelentett”
– állítja a Deutsche Welle magyar főszerkesztője. Szerinte mindebből csak a szélsőjobboldal profitált, hiszen eddig senki sem számolt azzal komolyabban, hogy a járványtagadók, oltásellenesek és homofóbok támogatta Mi Hazánk is bejut a parlamentbe.
A szerző szerint ez a választási eredmény is csak azt bizonyítja, hogy Magyarországon párhuzamos valóságok léteznek. „Az egyikben Orbán a béke követe, aki az ország jogaiért küzd és a nemzet megmentőjének számít, míg a másikban egy korrupt áruló, aki Putyinhoz húz és kivezeti Magyarországot az EU-ból” – összegez Diseri Dóra. Szerinte ennek véget kell érnie. „Orbán olyan mélyre ásta az árkokat, hogy valamikor maga is bele fog esni” – jósolja a szerző, aki szerint Orbánnak tudnia kell, hogy egyszer majd túl késő lesz neki.
Fotó: Mandiner/Mátrai Dávid