„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Az amerikai politikai és médiaelit nem tudja, hogy a magyar kormány miért teszi azt, amit tesz.
„Matt fiam és én megdöbbenve tapasztaltuk tavaly nyáron Magyarországon, hogy az elmúlt évszázad magyar politikai gondolkodásának meghatározó ténye a trianoni szerződés. »Trianon«, ahogy ők hívják, az a szerződés, amely Magyarországgal foglalkozott az első világháború után, és amely Nagy-Magyarországot egy csonka állammá degradálta, területének kétharmadát elvette. A magyarok ezt nemzeti katasztrófának tekintik, a szlovákok, románok és más kisebbségek, akik akkoriban magyar uralom alatt éltek azokon a területeken, és akik Trianon által saját földet kaptak, egyáltalán nem tartják katasztrófának. Matt ezután azt mondta: »Nem kell egyetértened a magyarok álláspontjával ahhoz, hogy felismerd,
és hogy ezt figyelembe vedd, amikor megpróbálod megérteni, miért gondolkodnak úgy, ahogyan gondolkodnak«.
A Magyarországon töltött idő felnyitotta a szememet, mert rávilágított, hogy az amerikai kormányzati, politikai és médiaelit mennyire szándékosan nem tudja, hogy a magyar kormány miért teszi azt, amit tesz – és hogy Orbán Viktor lecserélése egy EU-barát liberálisra valószínűleg kevésbé változtatna a helyzeten, mint azt sok nyugati gondolja. Magyarország az előző évszázad nagy részében a nagyhatalmak kegyelmének volt kiszolgáltatva. Trianont a győztesek kényszerítették ki, és megosztották az országot. Aztán a második világháború után a szovjetek gyarmatosították Magyarországot, és negyven évig fogva tartották. Minden magyar, legyen bármilyen politikájú, mélyen a csontjaiban érzi a megalázottság érzését. Még sok liberális, az Európai Unióval együttműködni vágyó magyar is érzi magában szabadsága és önrendelkezése bizonytalanságát.
– az EU-ról, a bevándorlásról és sok más dologról –, akkor tisztában kell lennünk ezzel a történelemmel: egy sajátos közép-európai nép történelmével, amelynek saját, egyedi nyelvével folyamatosan küzdenie kellett a leigázás ellen, és identitását és cselekvőképességét a megszállók alávetették. Ettől még nem lesz igazuk a magyaroknak ebben vagy abban a kérdésben, de segít megérteni a nézőpontjukat.
Szeretném felhívni a figyelmet
a miniszterelnök egyik főtanácsadójának új esszéjére. Ebben a magyar konzervatív gondolkodás és az angolszász konzervatív gondolkodás közötti különbségeket tárgyalja. Vegyük például ezt: Az angolszász országok általában hosszú tengerparttal rendelkeznek. Ezért történelmük során mindvégig tengeri és kereskedelmi hatalmak voltak, és gyakran alapítottak tengerentúli gyarmatokat. Ennek egyik következménye volt, hogy gyakrabban találkoztak idegen kultúrákkal, és ennek következtében rendszeresen meg kellett határozniuk az idegen kultúrák viszonyát a sajátjukhoz. A kontinentális hatalmak alapvetően tartanak a nomád népek megjelenésétől, míg a tengeri hatalmak maguk is nomádok.”