„Ahogy az várható volt, elszabadultak a vélemények és az értelmezési kísérletek a tegnapi bejelentésem kapcsán: ha a kormány nem vonja vissza a Fudan-törvényt, akkor nem lesz atlétika vb sem, mert én ragaszkodom a Diákvároshoz, ragaszkodom a megkötött megállapodásokhoz és állom a szavam.Tisztázzuk akkor a helyzetet, részletesen – ezért hosszabban –, szigorúan a tények alapján:
1. Nem teszek mást, csak azt amit ígértem, amiről szóltam előre és ami főpolgármesterként a kötelességem. Állom a szavam és betartom a megállapodásokat. Főpolgármesterként pedig érvényt szerzek a Fővárosi Közgyűlés határozatainak.
2. Az Orbán-kormány az, amelyik megszegi adott szavát, sunyi módon felrúgja a megkötött megállapodásokat és semmibe veszi a Fővárosi Közgyűlés határozatát és a budapestiek akaratát. Itt az ideje világossá tenni Orbán Viktornak és kormányának: ennek itt a vége!
3. Mert mi is történt pontosan? A Fővárosi Közgyűlés egyhangú szavazással meghozott 1090/2019.(11.27.) számú határozatában feltételek teljesülése esetén támogatta a 2023. évi atlétikai világbajnokság budapesti megrendezését. A feltételeket a kormány kormányhatározatban erősítette meg. Ezen feltételek között szerepelt, hogy »[a] Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy szükségesnek tartja, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) számú kormányhatározatban foglaltaknak megfelelően elinduljon a Budapest Diákváros Program megvalósítása, és ehhez kapcsolódóan elinduljon a jelenleg a lakosság által nem használható, elhanyagolt barnamezős területek revitalizációja, melynek részeként elsődleges cél a diákok számára elhelyezést és szükséges infrastruktúrát biztosító kollégiumi diákváros kialakítása, valamint a környék funkcionális megújítása érdekében új közintézmények létrehozása«. A kormányhatározat egyértelmű tartalommal és területi lehatárolással fogadta el a Budapesti Diákváros Programot.
Ehhez képest jelentette be a kormány egyik minisztere ez év elején, hogy a területen magyar közpénzből egy kínai elitegyetem campusa épülne meg. Az ezt követő kaotikus kormányzati kommunikációban mindenféle, egymásnak ellentmondó térképek kerültek elő, a különböző kormányzati szereplők összevissza beszéltek arról, hogy a Diákvárosnak szánt területet miként csonkolják meg. Az összevissza beszéd után az Orbán-kormány valódi szándékait illetően a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvény elfogadása teremtett tiszta helyzetet, amivel az eredetileg a Diákvárosnak szánt ingatlanokat az állam ingyenesen a kínai elitegyetemet működtető alapítványnak adja át, hogy azon a magyar adófizetők pénzéből a magyar egyetemisták olcsó lakhatása helyett a kínai elitegyetem campusa épüljön meg.