Ritka alkalom, hogy a miniszterelnök valódi kérdésekre is felel

2020. január 09. 22:57

Tőlem a kormány klímapolitikája állhat biblikus alapokon is, csak legyen már végre.

2020. január 09. 22:57
Karácsony Gergely
Karácsony Gergely
Facebook

„Megint kiderült, van annak hasznossága, ha választott vezető időt szán a tájékoztatásra és nem csak a saját politikai befolyása alatt álló mikrofonállványoknak nyilatkozik. Ritka alkalom, hogy a miniszterelnök valódi kérdésekre is felel, figyelemmel kísértem ezért én is a mai sajtótájékoztatót, adódik is belőle sok tapasztalat Budapestre, a kormány és az új városvezetés kapcsolatára nézve. Vigyázat, hosszabb tartalom következik.

Úgy tűnt, mintha Orbán Viktor a kormányát valamiféle zöld fordulatra fogná. Ez örömteli, különösen annak fényében, hogy pártjának prominensei eddig javarészt tagadták a problémát is, ellenfélnek kiáltották ki a klímavédőket és összehordtak nem kevés ostobaságot is az elmúlt időben. A felismerésnek, hogy a magyar kormánynak is dolga van a klímavészhelyzettel, ideje volt már jó régóta. Én persze a ma elhangzottaknál sokkal ambíciózusabb programot várnék, amit lehetne azzal is kezdeni, hogy a kormány nem sunnyogja el az európai klímaügyi konzultációt. Tőlem a kormány klímapolitikája állhat biblikus alapokon is, csak legyen már végre.

Ezzel együtt egyetértek például az illegális szemétlerakók felszámolásával, a pet palackok kiszorítása ügyében messzebb is juthatnánk és támogatom azt is, hogy 2022-től csak elektromos buszokat lehessen forgalomba állítani. A cél helyes, remélem, a végrehajtást is komolyan veszi a kormány, hiszen jelenleg egy elektromos busz forgalomba állítása sokszorosába kerül sajnos a dízelbuszok üzembe helyezésének. Ahhoz tehát, hogy a közös célt elérjük Budapesten, a kormánynak változtatni kell a közösségi közlekedés finanszírozásán, tudomásul kellene végre vennie, hogy a fővárosi adóbevételeknek érdemben nagyobb hányadát kell Budapesten tartani.

A kormányfő ismét megerősítette, hogy érvényben van a kormány és a főváros között, az előző városvezetés idején kötött megállapodás. Helyes. Ez egy tíz milliárdos mondat. Ugyanis körülbelül ennyi pénzt tart vissza az állami Kukaholding abból, ami a budapestieknek jár. Jó lenne, ha a miniszterelnök a saját vállalataival is közölné ezt a tényt, mert tűrhetetlen, hogy a budapestiek befizetését, amit városuk tisztaságára költenek, egy rosszul működő állami cég egyszerűen zsebre rakja. Ez a pénz a budapestieké, és ezt mi vissza is követeljük. Ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményezünk annak érdekében, hogy Budapest kiléphessen végre ebből a rossz konstrukcióból.

A Lánchíd ügyében a korábban elkülönített pénzről már az elődöm is elmondta, hogy kevés. Azóta sem lett több, csak a híd felújítása válik egyre inkább halaszthatatlanná. Mivel nem csak Budapest, hanem az egész ország egyik legismertebb szimbólumáról van szó, a Lánchíd megóvása, felújítása közös ügy kell legyen. További funkciójáról is közösen, a budapestiek bevonásával kell dönteni, érdekelne például, mit gondol a miniszterelnök arról, hogy a Lánchídból gyaloghíd legyen.

Ami pedig az egészségügyet illeti: ha jól értem, hamarosan frissen festett várótermekben kell a magyaroknak várniuk a színvonalas, méltó egészségügyi ellátásra. Szerintem rossz irány az egészségügy kapcsán megint betonról, meg festékről beszélni. Az ellátásról, a hozzáférésről, a várólisták csökkentéséről és a modern eszközökről viszont muszáj. A főváros nem betonra és festékre, hanem a hozzáférés javítására, diagnosztikai eszközökre és a várólisták csökkentésére fogja elkölteni az egészségügyre kialkudott pénzt.

A szuperkórház ügyében félrevezetőek a miniszterelnök szavai. A szuperkórházról eddig azt mondták, hogy tavaly év elején leteszik az alapkövet. Nos, azóta se alapkő, se érdemi előrehaladás, csak egy olyan telek kijelölése történt, ami lehet, hogy jó az ingatlanbefektetőknek, de rossz a budapestieknek, hiszen nem lehet megközelíteni közösségi közlekedéssel. Ezért a városvezetés egy új, jobban megközelíthető, alkalmasabb telket ajánlott fel a szuperkórház céljaira. A labda tehát a kormány térfelén pattog.

Liget dolgában a budapestiek világosan elmondták a véleményüket a választáson, ezt a Fővárosi Közgyűlés határozatba is foglalta. És pont. Ami nem épült meg eddig, már nem is épülhet a zöldfelület terhére. Azt a pénzt, amit ezzel spórol a kormány sok fontos célra lehetne elkölteni Budapesten, összhangban például a kormányfő által elmondott klímapolitikai célokkal. Szívesen fogadjuk az ezzel kapcsolatos javaslatokat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 202 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karácsony Szilvi
2020. január 11. 09:31
Te meg faszikám csak a seggnyaló propagandistáidnak vagy hajlandó bufogni. Ők legalább elhiszik a hazugságaidat és nem kérdeznek olyat, amit előre nem engedélyeztél.
zolizolizoltan
2020. január 11. 08:29
Erős a gyanúm, hogy Karácsony és stábja csak a fásításhoz ért "klímavészhelyzet" felkiáltással. Ezzel szemben az erdőgazdálkodással a vidéki tájainkon sokkal-sokkal eredményesebb ennél. Csak a jó közérzet szempontjából számít, hogy minél kevesebb fát vágjanak ki a Ligetben, egyébként a főváros levegőjét a hosszú szélcsatornák megtartásával lehet megvédeni. Remélem az új fővárosi tájépítész Bardóczi Sándor kellő figyelmet fordít Budapest szélcsatornáira, mert tele lett a hócipőm azzal, hogy Karácsony rendkívül primitíven áll ahhoz, hogyan kell a fővárosunk friss levegőjét megőrízni.
kálmi
2020. január 10. 21:24
Ég és föld OV és e között a mosolyalbum között. Ez az ember ahelyett, hogy a közös munkára koncentrálna, provokál. A budapestiek nagyot buknak ezzel a hóhányóval, elmarad sok nagyon klassz beruházás. Nem baj, kell az a vidéknek is! Ami a klímavédelemre szánt pénzt jelenti a hvg is elismeri, amiről tegnap a miniszterelnök beszélt, az unió a felzárkóztatási pénz és az országok terhére akarja a klímahisztit megoldani. "Ez alapján a pénz jórészt nem új forrás lenne, annak jelentős részét a felzárkóztatásra szánt keretből a tagállamoknak kellene kigazdálkodniuk." "A rendelettervezet szerint az országoknak az EU által adott összeg másfél-háromszorosát kell hozzátenniük. A 7,5 milliárd sem új pénz lenne azonban, ami azt jelenti, hogy tovább csökkenhetnek a 2014-2020-hoz képest már így is jóval alacsonyabb kohéziós és agrártámogatási keretek." A második pillér a Juncker-tervként ismert beruházási alap folytatása, az InvestEU keretében erre a célra elkülönített forrás – ez jórészt bankgaranciát jelent –, ami 35-40 milliárd eurós beruházást generálhat. A harmadik elem pedig a zöldbankká alakuló EU-bank, az Európai Beruházási Bank hitele lenne. A három elemből állhat össze az a forrástömeg, amelyet decemberben 100 milliárd euróra tettek Brüsszelben, és amely a tervezet szerint minden országnak rendelkezésre állna majd." Kvázi a felzárkóztatási pénzt erre kellene fordítani, ha nem elég, akkor hitel felvételére köteleznének. Mielőtt hülyeségeket írkáltok, fogjátok fel, mit olvastok! Ez ellen szólt tegnap OV, hogy ez elfogadhatatlan! OV a nagyvállalatokat vonná be a megoldásba.
stefano222
2020. január 10. 21:08
Ha jól számolom, akkor még 11 napod van kisköcsög! Aztán már a górè se lesz veletek olyan türelmes többé. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!