Önfelszámoló liberálisok

2016. április 13. 08:57

A neo­liberalizmus már nem megvéd valamitől, hanem előírja az egyénnek, miként kell szabadon élni.

2016. április 13. 08:57
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Idők

„Az ellentmondás kiáltó: amíg a klasszikus liberalizmus az állami önkénytől és a tradíciók uralmától védte meg az egyént, tehát az előírások és kényszerek ellen lépett fel és ez által védte a szabadságot, addig a mai liberálisnak nevezett torzsszülött, a neo­liberalizmus már nem megvéd valamitől, hanem előírja az egyénnek, miként kell szabadon élni.

Amíg tehát a klasszikus liberalizmus a választás lehetőségét és szabadságát, a toleranciát, a nyitottságot, a pluralizmust, a vélemények és nézetek, értékek és szokások sokszínűségét és egyenjogúságát garantálta törvények és intézmények segítségével, addig a neoliberalizmus követelményeket szab meg, előírja, s fokozatosan törvényesíti (lásd TTIP), hogyan is kell »szabadon« élni, gondolkodni, cselekedni.

Ez utóbbi már újra ideo­lógiai cselekvés, nyomásgyakorlás, eszmei diktatúra – a szabadság nevében. (A fasizmus és a kommunizmus is »nemes eszmék« nevében kényszerített és diktált.)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szúnyog
2016. április 13. 09:54
A klasszikus liberalizmus nem kevésbé kártékony, mint a neoliberalizmus.
Zokni
2016. április 13. 09:48
"...a neoliberalizmus követelményeket szab meg, előírja, s fokozatosan törvényesíti (lásd TTIP)..." - írja. Nem t'om pontosan mi is az a "neoliberalizmus", de a címkézés - és a bűnös csúsztatás, hogy a fasizmus valamiféle hasonlóan "nemes" (így: idézőjelben) eszmét szolgálna, mint a kommunizmus - sem támogatja meg azt az állítást, hogy a neo(paleo?)liberalizmus megítélésében szempont lenne a szabályképzés, avagy a törvényesítés, illetve azok hiánya. Tehát olyanba próbál belemagyarázni ellentmondást, amiben nincs ellentmondás. Azt írhatja, hogy a "TTIP" korlátozza a szabadságot, mert esetleg (?) túlzásokba esik, de azt nem, hogy nem liberális. Van ilyen. Pl. az Ön egyszerű logikai baklövése kapcsán úgy tűnik: éppen a rációval szemben lehetnek kihívásai.
Tündér_Lala
2016. április 13. 09:45
Még egy dolgot kell kimondani. A neoliberalizmus egy olyan szélsőség, amely széljobbnak nevez minden embert és csoportot amely nem ért vele egyet. A ma széjobbnak nevezettek döntő többsége normális, tehát a normalitás a szemükben széljobber. Nyugodtan véllaljuk a normalitást és ne rettenjünk meg a szélsőségesek állításaitól. (A nyugati jobboldali pártok is ebbe a hibába esve képviselnek ma már egyre szélsőségesebb álláspontot.)
heep
2016. április 13. 09:28
"A neo­liberalizmus...előírja az egyénnek, miként kell szabadon élni" Hát ezen sincs mit vitatni. Ráadásul mindig egy szűk kisebbség érdekei, igényei szerint kellene élnie a többségnek szerintük. Mert ami kicsi, aberrált, mocskos, agresszív az szép.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!