Nem szállít Magyarországra kőolajat a Barátság vezeték: a Mol is reagált a kialakult helyzetre
Ugyanakkor a technikai fennakadás nem okoz problémát a térségben.
Ratatics Péter az M4-nek adott év végi interjúban beszélt arról is, hogy milyen megdöbbentő állapotban vették át az egyesületet az előző tulajdonostól, és azóta milyen munkát végeztek el.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd
A köztévén is versenybe szállt az Újpest a Ferencvárossal, ugyanis Kubatov Gábor mellett Ratatics Péter, az Újpest elnöke is hosszabb interjút adott az M4 Sportnak. A sportvezető a beszélgetésben többek közt a tulajdonosváltáson átesett klub konkrét céljait és a keret megerősítésének kérdését is részletezte. A klubelnök kijelentette, hogy két-három éven belül szeretnék helyreállítani az egyesület alapjait, kiemelve, hogy ez nem csak a sportszakmai részre vonatkozik, szeretnék többek közt például az irodai működést, a klubról alkotott imidzset is rendbe tenni.
A klubelnök elmondta, hogy mivel ő az üzleti életből érkezett (korábban többek közt a MOL operatív igazgatója is volt – a szerk.), ezért
a legváratlanabb meglepetésként a szurkolói reakciók érték, mikor szembesült vele, hogy a szurkolói érzelmek milyen mélységekben és széles körben jelen vannak a futballt szerető közösségben.
Amióta az Újpest helyzete rendeződött és a játék kezd egyre jobbá válni, egyre több ember jelentkezik nála, hogy ő is nagy újpesti, csak az elmúlt időszakban nem volt miért szurkolni.
„Amikor ott vagyunk a stadionban és tízezer ember tombol, egy hazai gólnál majd kiugrik a bőréből, ez az érzelem, ez az érzés átragad rám is. Ez egy olyan töltetet ad, amit az ember kamatoztatni tud a hétköznapi életben is. De ugyanígy borzasztó lehangoló tud lenni, ha kikapunk.
Én egy nagyon racionális világból jövök, itt viszont vegyes a racionalizmus és az érzelmi töltet, ezt még nekem is kezelni kel...
„Az elmúlt kilenc hónapban nem volt egy perc sem, amikor unatkoztunk volna. Rengeteg feladattal szembesültünk már az elején, de erre számítottunk is, nem ért minket váratlanul. Az előző bajnokság végén izgultunk, hogy megőrizzük az élvonalbeli tagságunkat, de ez szerencsére a szezon vége előtt pár fordulóval biztossá vált. Onnantól kezdődött az igazi munka, a felkészülés a változásra. Az elejétől tudtuk, hogy rendkívül sok változást kell végrehajtanunk, mert az nem normális dolog, hogy a csapat kétharmada kicserélődik” – mondta a sportvezető.
Ratatics Péter a terveikkel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Idén az volt a kitűzött célunk, hogy az első hatban legyünk. Az erősítéseknek folyamatosnak kell lenniük. A legutóbbi nyári átigazolási időszakban sok játékost kellett igazolnunk, mostantól azonban a finomhangolás időszaka következik. Még két-három átigazolási ablakra van szükségünk ahhoz, hogy a jó nemzetközi kupaszereplésre alkalmas keretet állítsunk össze. Nem kizárt, hogy öt-hat éven belül lesznek finomítások, de
továbbra is kitartunk amellett, hogy legalább a keret felét magyar játékosok alkossák.
Életkor tekintetében nyolcvan százaléknak harminc év alatt, negyven százaléknak huszonöt év alatt kell lennie. A harmadik szabályunk, hogy az utánpótlásunkra építsünk. Az pedig alapvetés, hogy teljesítmény alapú értékek mentén igazolunk, nem számít ki, kinek a kije” – fogalmazott.
Az átigazolások terén a felelősség és a végső döntés jelenleg az övé, de elképzelhető, hogy a későbbiekben ez változni fog. Számára nagy meglepetés, hogy a klubnál nincsenek meg azok a több évtizedes szakmai folyamatok, amiket csak működtetni kell.
Úgy vettük át a belga tulajdonostól a klubot, hogy nem volt játékosmegfigyelő, nem voltak adatok, nem volt adatelemzés, nem rögzítették az edzéseken, meccseken nyújtott teljesítményeket.
Ezek teljesen alap elvárások, amik nem voltak meg” – idézte fel a megdöbbentő körülményeket Ratatics Péter.
A klubelnök elmondta, hogy az új játékosokkal történő tárgyalások alatt két nagyon érdekes hatással kellett szembesülniük. Az egyik, hogy a MOL belépése miatt mindeni azt gondolta, hogy biztos rengeteg pénz van klub zsebében és sokat lehet kérni. A másik pedig, hogy mindenki tudta, átalakul az egyesület, de nem tudták, milyen irányba viszi a klubot az új vezetés, és mire lesznek képesek. „Ilyenkor inkább kivártak és óvatosabbak voltak velünk” – mondta azzal kapcsolatban, miként zajlottak az egyeztetések az érkezőkkel.
Fontos volt, hogy az elejét ne rontsuk el, ne küldjük azt az üzenetet a piac felé, hogy itt mindent lehet, nem értünk hozzá és mindent megfizetünk. Igenis tudatosan akartuk építeni azt, hogy milyen arculatunk lesz, milyen pénzügyi kerettel akarunk dolgozni.
A rendszereket akartuk stabilizálni és új alapokra helyezni, és egy tudatos stratégia mentén beleönteni a pénzt a csapatba. Két-három éven belül szeretnénk helyreállítani az alapokat. Ez nemcsak a sportszakmai részre vonatkozik, szeretnénk az irodai működést, a klubról alkotott imidzset is rendbe tenni. A fő fókusz a sportszakmai fejlődésen van. Nem csak az edzői stábot, de az orvosi stábot, az erőnléti edzőt, mindent teljes körben szeretnénk építeni” – fogalmazott.
Elmondta azt is, miért Bartos Grzelak lett a klub új vezetőedzője. A szakembert igazi vezetőnek tartja, aki nagyon alapos, precíz ütemterv alapján dolgozik, ami nekik kiemelten fontos volt.
Amikor Grzelak mester mellett döntöttem, azt szerettem volna, hogy olyan vezetőedző jöjjön, aki a magyar futballt már látta, nem nulláról kell kezdenie.
Az világos volt számunkra, hogy egy teljesen átalakuló csapatba egy olyan edzőt behozni, aki még azt se tudja, hogy a futballklubok hol vannak, milyen erőt képviselnek, az is egy olyan behozhatatlan hátrány, ami lassítja a csapatépítést” – jelentette ki.
„A korábbi újpesti utánpótlás helyzetéről sok pozitívumot nem tudok mondani. Inkább a nevetséges, vicces, katasztrófa kifejezések lehetnek azok, amik jól leírják azt a helyzetet” – árulta el azzal kapcsolatban, hogy hosszú ideig „két” újpesti utánpótlás volt. A jövőben szeretnének olyan tudatos, szakmai alapokra helyezett utánpótlást felépíteni, hogy az onnan kikerülő játékosok a felnőtteknél, majd nemzetközi szinten is megállják a helyüket.
A 2027-es szezont már az új stadionban szeretném kezdeni.
Sok helyszínt néztünk meg Újpesten, de egy ilyen létesítményt ma már egy szurkolói élményközpontnak kell tudni definiálni. De nem csak az számít, hogy ott bent mi vár rád, hanem hogy tudsz oda eljutni, milyen a környezete, milyen egyéb programok várnak ott rád” – mondta azzal kapcsolatban, hogy mielőbb szeretné az új stadiont, mert a jelenlegi Megyeri úti már nem felel meg az UEFA elvárásainak.
A teljes beszélgetést itt tekintheti meg: