Búcsúajándék: Bidenék mindent odaadnak Zelenszkijnek
Biden elnöknek a hivatali idejéből még hátralévő 70 napban lehetősége lesz arra, hogy úgy érveljen, hogy ne hagyják magára Ukrajnát.
Paraevezés lesz az új neve az adaptív evezésnek. 49 alapszabály és 89 versenyszabály módosítást tárgyalt a FISA rendkívüli kongresszusa Koppenhágában. Összefoglaló
Nem változnak a könnyűsúlyú súlyhatárok. Paraevezés lesz az új neve az adaptív evezésnek továbbá marad 1000 m a versenytáv a paraevezős számokban.
Többek között erről döntött a FISA Rendkívüli Közgyűlése, melyet 2013. február 14-17-én rendeztek Koppenhágában. Az 1892 óta működő FISA szabálymódosító rendkívüli közgyűlésén a sportág elsősorban következő négy éves ciklusát érintő kérdések kerültek napirendre. A 87 küldött a jelenlevő 51 országos szakszövetségből 49 alapszabályt és 89 versenyszabályzatot módosító javaslatot vitatott meg, a döntéseket két harmados szavazattöbbséggel fogadtak el.
Az Alapszabály és a versenyszabályok módosítási javaslatainak kétnapos vitáját követte a szavazás, melynek során a következő, legfontosabb döntések születtek.
A legélesebb polémia a könnyűsúlyú kategóriában alkalmazott átlagsúly eltörlésére és az új súlyhatárok meghatározására irányuló javaslatot övezte. Végül a küldöttek többsége az átlagsúly megtartása és a könnyűsúlyú súlyhatárok változatlanul hagyása mellett tette le a voksát.
Az Adaptív evezés nevét a Paraevezésre változtatták a küldöttek. Összhangban a nemzetközi tendenciákkal, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottságnak való megfelelés, a könnyebb érthetőség, a különböző nyelvekre történő lefordíthatóság indokolta ezt a változtatást.
A paraevezős versenyek versenytávja marad 1000 m. Az eredeti javaslat szerint úgy változott volna a táv, hogy csak a kétpár evezősök és négyes számokban emelkedett volna a táv 2000 m-re, az adaptív egypár számokban a következő 2 évben maradt volna 1000 m, időt hagyva a 2000-re történő megfelelő átállásra, felkészülésre. 1 szavazaton múlt, hogy a javaslat nem kapta meg a szabálymódosításhoz szükséges kétharmados többséget.
A paraevezés versenyprogramja kiegészül a láb-törzs-kar vegyes kétpár evezős számmal (LTAMix2x).
Az indulási jogosultságra vonatkozó szabály az Olimpiai Charta szabályozásához közelítve került módosításra. Ha egy sportoló egy adott nemzet színeiben indult olimpián, vb-n, paralimpián, vagy ifjúsági olimpián, más nemzet színeiben legfeljebb csak két év elteltével indulhat.
Minden vb-n és vk-n induló versenyzőnek részt kell vennie egy egészségügyi szűrésen, melyet a nemzeti evezős szövetség végeztet el és ezt igazolja is. Ennek célja, hogy csökkentsék „hirtelen halál” (Sudden Cardiovascular death) esélyét a versenyzők körében.
Új szabályokat fogadtak el a döntetlen versenyek eldöntésére. Ahol nem megállapítható, hogy a kié a továbbjutó hely a futamban egy döntetlen eredmény esetén nem feltétlen szükséges újra evezni a versenyt, a versenybíróság a csapatok a versenyben elért korábbi eredményei alapján dönthetnek a továbbjutásról. Ezt a rendszert más sportágakban is használják. Az újra evezés extra terhelést jelent a csapatok számára csökkentve a teljesítményüket a későbbi versenyekben.
A veterán evezést érintő új kategóriát hoztak létre 85 éves kor felett, mivel egyre több 90-nél idősebb induló van a versenyeken, ezért szükséges volt az új kategória.
A világbajnokság programjára újra bekerül a női kormányos nélküli négyes.
A kongresszus felhatalmazta a FISA Végrehajtó Bizottságát, hogy kezdje meg az egyeztetéseket a NOB-bal a női könnyűsúlyú egypár olimpiai programba történő felvételének lehetőségéről.
Eltörlésre került a 100 méteres szabály („a verseny első 100 méterén, ha anyagfáradásos törés miatt kényszerül egy csapat leállni, újra indítható a futam”), a mai modern technológiákkal és anyagokból készített eszközök használata nem teszi indokolttá a szabály további alkalmazását.
Továbbjutási szisztémák alkalmazását érintő változás, mely a kiegyensúlyozottabb középfutam beosztást hivatott szolgálni: lehetőség lesz a reményfutam és középfutam opciók manuális kiválasztására. Ezt egy, a FISA Végrehajtó Bizottság által arra kijelölt személy végzi majd.
A küldöttek döntöttek arról is, hogy a FISA elnökének, alelnökének és treasurerjének csak olyan személyt lehet jelölni, aki demonstrálta evezés iránti elkötelezettségét. Ezt olimpiai, paralimpiai vagy világbajnoksági induláshoz kötik, illetve olyan személy is jelölheti, aki küldöttként legalább 4 FISA kongresszuson részt vett.
A Magyar Evezős Szövetség által javasolt a bizottsági tagok maximális életkorának 65 évről 70 évre történő emelésére irányuló javaslat nem kapott többséget. Ezért a versenybírók életkorára vonatkozó javaslatot is visszavonta a MESZ.
Az ausztrálszövetség javaslatát nem támogatták a küldöttek, mely lényege szerint többlet jogokat biztosított volna a Végrehajtó Bizottságnak a versenyszabály és az alapszabály módosítására a kongresszusok közötti időszakban, a küldöttek ezt egy lehetséges veszélynek tartották, amely a FISA jelenlegi demokratikus működése ellen hatna.
Elkészítésre kerül egy etikai kódex, mely az alapszabály és a versenyszabályok mellékleteként kerül kiadásra.
A kongresszus egyhangúlag támogatta a Brit Evezős Szövetség javaslatát, hogy az ifjúsági világbajnokságon az összes döntőt az utolsó napon rendezzék, és ennek következtében újra csak négy napos legyen a verseny. A kongresszus befejezését követő FISA Tanács (Council) ülésen, erről döntöttek is. Lehet, hogy a 2013. évi ifjúsági világbajnokságon ezt már nem lehet megoldani – jelentős többletkiadást jelentene a szervező bizottságnak.
A 2014-es tengeri evezős világbajnokságot Thessalonikiban, Görögországban rendezik 2014 októberében.
Az FISA Sportolói Bizottságának tagjává választották Frida Swensont. Swenson 2010-ben aranyat, 2006-ban bronzérmet nyert női egypárban a világbajnokságon és rendszeres résztvevője a női egypár világversenyek döntőinek.