A nyílt bankolás forradalma: Hogyan formálja a FintechX a jövőt? (X)
2024. december 23. 08:29
2024. december 23. 08:29
12 p
Mentés
Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures portfóliójába tartozó FintechX mára az egyik legfontosabb szereplőjévé vált a nyílt bankolás magyarországi piacának. De mit is jelent pontosan a nyílt bankolás, hogyan alakítja át ez a szektor a pénzügyi szolgáltatásokat és miért fontos ezzel tisztában lennie nem csak a szolgáltatóknak, de a fogyasztóknak egyaránt? Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe, miközben bemutatjuk a FintechX működését, jövőbeli terveit és a legújabb fintech trendeket.
A FintechX a hazai fintech – vagyis pénzügyi innovációval foglalkozó – piac egyik fontos szereplője, a nyílt bankolás egyik első hazai úttörője. A „nyílt bankolás” megnevezés alatt olyan technológiai megoldásokat értünk, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy pénzügyi adataikat és tranzakcióikat – például számlainformációikat vagy átutalásaikat – ne csak a saját netbankjukban kezeljék, hanem más alkalmazások számára is hozzáférhetővé tegyék ezeket a funkciókat, természetesen mindezt a legbiztonságosabb módon. A FintechX pedig a nyílt bankolás széles skáláján nyújt megbízható és könnyen használható szolgáltatásokat:
1. PSD2 API megoldások a bankok számára: A FintechX segíti a pénzintézeteket abban, hogy megfeleljenek az Európai Unió 2019-től életbe lépett vonatkozó szabályozásának, amely előírja számukra, hogy biztosítsák a számlainformációk hozzáférésének, illetve tranzakciók létrehozásának képességét más – erre a tevékenységre MNB engedéllyel rendelkező – alkalmazások, vállalkozások számára.
2. Számlainformációs adataggregátor: A Magyar Nemzeti Bank felügyelete alatt álló Aggreg8 leányvállalatuk segítségével az üzleti partnereik hozzáférhetnek saját vagy felhasználóik számlainformációihoz, ezáltal segítve őket üzleti folyamataik fejlesztésében.
3. Végfelhasználói alkalmazások: Olyan végfelhasználói alkalmazásokat fejlesztenek, amelyek a nyílt bankolási képességeket használva segítenek a felhasználóknak személyes pénzügyeik jobb átlátásában és jobbá alakításában.
Ebben az innovációban látta meg a lehetőséget 2021-ben az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures is, akik azóta befektetői a cégnek. Ők az elmúlt évek dinamikus tőkekihelyezését követően egyre nagyobb figyelmet fordítanak a portfólióban lévő startupok konstruktív támogatására, az alapítók hosszútávú vízióinak finanszírozására. Az üzleti stratégia közös meghatározása és kivitelezése mellett következő körös finanszírozás bevonásához és potenciális exit-lehetőségek felkereséséhez is hozzásegítik cégeiket. Ennek a közös munkának érhet be hamarosan a gyümölcse a FintechX esetében is, akik a Hiventures egyik kiemelkedően sikeres és agilis startupja, annak ellenére, hogy a nyílt bankolási területen a környezet folyamatos kihívások elé állítja nem csak a FintechX csapatát, hanem a szektor összes szereplőjét.
Az alapítás kezdeti időszakáról, az elmúlt évtized eredményeiről és a jövőbeli tervekről Mudri Györggyel, a FintechX társalapítójával és CEO-jával beszélgettünk:
Hogyan indult a FintechX, és mi volt az első nagy lépés?
„A FintechX csapata (bár akkor még más néven) 10 évvel ezelőtt kezdett el a nyílt bankolási területen fejleszteni. A fejlődés egyik fontos mérföldköve volt, hogy 2019-ben mi lettünk az első Magyar Nemzeti Bank által felügyelt számlainformációs szolgáltató, ami sok szempontból megerősítette a vállalat pozícióját ezen a dinamikusan fejlődő piacon. Azóta több mint 10 bankkal és pénzintézettel, valamint 50 vállalkozással dolgozunk/dolgozunk együtt, segítve őket a megoldásainkkal akár a szabályozásoknak való megfelelésben, vagy a nyílt bankolási képességek aktív használatában.”
Mi különbözteti meg a FintechX-et a versenytársaktól?
„A FintechX nem egy klasszikus, egyetlen termékre összpontosító startup. Mi a nyílt bankolás teljes spektrumában dolgozunk, ami bár a több fókusz miatt nagy kihívásokat is jelent, de mellette sok lehetőséget is. A különbség abban rejlik, hogy nemcsak egy-egy szegmensre koncentrálunk, hanem a teljes értékláncot lefedjük a megoldásainkkal, a törvényi megfelelést biztosító API-któl kezdve a számlainformációs aggregátor megoldáson át egészen a végfelhasználói alkalmazásokig.
Ez lehetővé teszi számunkra, hogy olyan átfogó tudást és megértést szerezzünk a nyílt bankolási területről, amely más cégek számára, akik csak az értéklánc egy szakaszára fókuszálnak nem elérhető, hiszen ők nem tudnak a lánc többi szereplőjének a fejével is gondolkozni, az Ő kihívásaikról és lehetőségeikről saját tapasztalatokat szerezni. Nem mellesleg ez a megközelítésmód pénzügyileg is stabilabb alapokat ad a számunkra, mintha egyetlen termék sikere/sikertelensége határozná meg a teljesítményünket.
Hogyan látja a jövőt, és mi a következő nagy lépés a FintechX számára?
„A 2025-ös év különösen izgalmas lesz számunkra, mivel hosszú idő után újra elérhetővé tesszük a 2015-2018 között korábban kicsit más fókuszpontokkal megépített SpendWyze (korábban Wyze név alatt elérhető) alkalmazásunkat, amely segíti a felhasználókat pénzügyeik automatikus nyomon követésében. Az applikáció teljesen megújult, 2024 december közepe óta immár publikusan is elérhető és számos további új funkcióval fog bővülni a következő hónapokban.
Az alkalmazás letölthető mind Android, mind pedig iOS készülékekre.
Először a klasszikus költségkövető funkciók lesznek használhatóak, de 2025 első negyedévében egy új cashback modullal is bővül, amely lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók bizonyos vásárlásaik után pénzvisszatérítést kapjanak. Ezt az utóbbi funkciót ráadásul nemcsak a SpendWyze applikációban, hanem számos partneralkalmazásban is elérhetővé tesszük, hogy minél több felhasználó számára tudjuk biztosítani az ezeket az előnyöket.”
Mi a jövőbeli trend a fintech szektorban, és hogyan illeszkedik ebbe a FintechX?
„A nyílt bankolás világa továbbra is dinamikusan fejlődik, és bár az előrejelzésekben 2018-2019 környéként várt forradalmi felfutás a vártnál lassabban zajlik, de azt ma már egyértelműen kijelenthetjük, hogy a változások visszafordíthatatlanul megváltoztatják a pénzügyi (és még sok más társterület, például kereskedelem) szolgáltatásainak piacát.
A bankok API-kat biztosítanak a szabályozásoknak megfelelően, és ezek az API-k egyre jobb minőségűek, lehetővé téve új, innovatív pénzügyi alkalmazások létrejöttét. A következő években ezek a megoldások egyre szélesebb körben lesznek elérhetőek, így a pénzügyi szolgáltatások még inkább a mindennapi élet részévé válnak.”
A FintechX célja, hogy tevékenysége révén felgyorsítsa és megkönnyítse a nyílt bankolás terjedését, miközben mindig innovatív, megbízható és felhasználóbarát megoldásokat kínáljon partnerei számára. A piac változásait követve folyamatosan új fejlesztésekkel járulnak hozzá a pénzügyi szektor jövőjének formálásához.
A One koncepciója az ügyfélélményre épül, nem csupán egy szolgáltató kíván lenni a sok közül, hanem olyan partner, akire ügyfeleik mindig számíthatnak – állítja Bányai Tamás, a One Magyarország Zrt. vezérigazgatója.
A France Info közszolgálati műsorszolgáltató szerint hatalmas károk keletkeztek, és mindent elkövetnek, hogy az adást a következő 48 órán belül teljes körűen helyreállítsák.
A feministák szerint szexuális zaklatások, az anyaság és a patriarchátus a felelős azért, hogy kevés nő ostromolja a tudomány csúcsait. Sőt, nincsenek az MCC-ben női kutatók. Szilvay Gergely írása.