Berobbantak a piacra a neobankok, de mi állhat a háttérben? Utánajártunk

2024. augusztus 19. 17:07

A Revolut, a Wise, a Chime, az N26 és a Monzo neobank globálisan egyre nagyobb népszerűségre tett szert, és összesen körülbelül 70 millió felhasználóval büszkélkedhet. Eközben Kínában a WeChat már elérte a 900 milliónyi rendszeresen fizető felhasználót, míg itthon a Revolut és a Wise emelkedik ki, előbbi átlépte a 1,5 milliós hazai ügyfélszámot.

2024. augusztus 19. 17:07
null
Halaska Gábor

A cikk szerzője a Makronóm elemzője.

Az olyan digitális, elsősorban mobilos applikációkon keresztül elérhető, úgynevezett neobankok, mint például a Revolut, a Wise, az Amerikában népszerű Chime, a német N26 és a brit Monzo, jelentős változásokat hoznak a pénzügyi szolgáltatások terén.  

Magyarországon a Wise és a Revolut népszerűsége is látványosan, folyamatosan növekszik. Az utóbbi a közeljövőben megcélozza a 2 millió magyarországi felhasználót, miközben új, innovatív szolgáltatásokat vezet be.  

Mi is az a neobank? 

Látványos térnyerésük okán foglaljuk össze, miről is szólnak ezek a megoldások. A neobankok olyan digitális pénzügyi intézmények, amelyek teljes mértékben online működnek, és nincsenek hagyományos bankfiókjaik. Ezek a fintechcégek a legújabb technológiai megoldásokat alkalmazzák annak érdekében, hogy egyszerű, gyors és költséghatékony pénzügyi szolgáltatásokat nyújtsanak. A Revolut talán a legismertebb ezek közül, de idesorolhatók a fent említett neobankok és vagy egy tucat hasonló kezdeményezés. 

Egyszerűség és kényelem  

Az egyik legnagyobb előnyük a pénzügyek egyszerű és gyors kezelése. Bármelyik neobanki applikáció letöltése és a számla nyitása csupán néhány percet vesz igénybe, ami azonnali és igen kényelmes alternatívát nyújt a hagyományos bankokkal szemben. 

Mire jó egy neobanki app?  

Egy baráti vacsora, egy mozizás vagy közös ismerősi, munkahelyi ajándékvásárlás után gyakran felmerül a kérdés, hogyan osszuk meg a költségeket. Ez a folyamat bármelyik neobanki applikáció segítségével egyszerűvé válik: a telefonon 2-3 kattintással könnyen megoszthatók a költségek, és az összegek azonnal átküldhetők egymásnak. Ezáltal elkerülhetők a hosszas egyeztetések és az esetleges kellemetlenségek. 

A neobankok másik jelentős előnye a kedvező devizaváltási lehetőségek. Külföldi utazások előtt bármelyik applikációban egyszerűen és kedvező árfolyamon válthatjuk át a pénzünket a kívánt valutára, rejtett költségek nélkül. Az appok mellé szintén nagyon könnyen igényelhető, postán hamar megérkező betéti (vagy akár telefonos virtuális, illetve NFC-s) kártyával világszerte fizethetünk anélkül, hogy aggódnunk kellene a magas konverziós díjak miatt. 

Befektetési lehetőségek 

A neobankok nemcsak a mindennapi pénzügyek kezelésében, hanem a befektetések terén is hasznosak lehetnek. Az alkalmazások többsége lehetővé teszi, hogy könnyedén fektessünk be részvényekbe, kriptovalutákba, aranyba vagy más nyersanyagokba, akár kisebb, pár ezer forintnyi összeget is. Az applikációk általában fogyasztóbarát, egyszerűen használható felülete és átlátható információi segítik a megalapozott döntéshozatalt, különösen azok számára, akik még csak most ismerkednek a befektetésekkel. 

Hátrányok is akadnak  

Bár számos előnyt kínálnak, néhány hátránnyal is számolni kell. Mivel ezek az intézmények teljesen online működnek, előfordulhat, hogy azok, akik a személyes ügyintézést vagy az élő, telefonos ügyfélszolgálatot szeretik, kevésbé találják kényelmesnek ezeket a megoldásokat. Emellett, bár a legtöbb neobanki app jó néhány szolgáltatása ingyenes, a további funkciók eléréséhez prémium-előfizetésre lehet szükség, ami havi díjjal jár. Ezért cserébe jobb árfolyamokat, kisebb befektetési jutalékszinteket és számos extra szolgáltatást kaphatunk. 

 TIPP: A Revolut hétvégén extra felárat számít fel a devizaváltásért, de hétköznap jelenleg nem. Azaz ne halasszuk az utazás előtti órákra a pénzváltást a Revolut-appban sem! 

Érdemes lehet kipróbálni a neobankokat 

Az olyanok, mint a Revolut, a Wise és fent emlegetett társaik, egyre nagyobb teret hódítanak és több előnyt kínálnak. Az egyszerű és gyors pénzügyi műveletek, a kedvező devizaváltási lehetőségek, valamint az innovatív szolgáltatások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a felhasználók száma folyamatosan növekedjen. Ha valaki még nem próbálta ki, érdemes belevágni, hiszen a neobankok kényelmes és költséghatékony alternatívát kínálnak a mindennapi pénzügyek kezelésére. 

Borítókép:dreamstime

***

Kapcsolódó: 

 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

 

 

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2024. augusztus 19. 19:08
1-2 M forint felett : arany.
survivor
2024. augusztus 19. 19:07 Szerkesztve
Ha sok pénzed van, ne tartsad bankban. Arany, műkincs...
endeneu
2024. augusztus 19. 18:11
A rengeteg fiók nagyon sokba kerül. A hatalmas különadó nem terhelhető magánszemélyekre, nyilván. A cégem bankköltsége persze lehet bármennyi. A virtuális bankolás Magyarországon menekülőút. Magánszemélyként húsz éve virtuális bankom van. Csak az így megspórolt pénz rengeteg. Nem beszélve arról, hogy általam választott devizában áll rendelkezésre a tőkém. Egyébként meg próbáld elérni telefonon az OTP t, vagy a Revolutot. Elmondom, hamarabb kapsz választ az utóbbinál.
rasdi1
2024. augusztus 19. 17:54
"Hátrányok is akadnak " Elolvasva a felsorolt hátrányokat, és a személyes kapcsolatok teljes hiányát, feltételezem, hogy a számlavezetési kapcsolat megnyitási szerződése is elektronikusan történik. A felsorolt előnyök, hátrányok, lehetőségek stb. mennyisége meglehetősen hosszú és összetett szerződés megkötését jelenti. Ez minden bizonnyal a szabványos szerződésszöveg egy "linkkel" történő elérhetőséggel, és annak elfogadásából áll. Majd fél év múlva jön egy értesítés a szerződés valamilyen n/ pontja x/ bekezdésének módosításáról majd fél év múlva egy következő a z/pont y/ bekezdésének módosításáról. Úgy, hogy válasz hiányában a szerződés módosítás elfogadottnak tekintendő. Aztán a jó ég tudja, hogy hol fog ez pár év múlva, vagy "felébredés" és felmondási szándék esetén vagy melyikk szolgáltatás szándékolt igénybevétele esetén csattanni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!