A latin-amerikai és a karibi országok számára az ILRSCO-ban és más kínai vezetésű űrkezdeményezésekben való részvétel hozzáférést biztosíthat az erőforrásokhoz, valamint az űralapú navigációs, helymeghatározási és kommunikációs infrastruktúrákhoz
Az sem lehet véletlen egybeesés, hogy a májusi G7-csúcstalálkozó második napján, Hirosimában sebtében megtartott Quad (USA, India, Ausztrália, Japán) csúcstalálkozón az Egyesült Államok javasolta a biztonsági együttműködés kiterjesztését az űrre. A közös nyilatkozat keretében a tagok számára előírja a műholdas képi adatok megosztását és közzétételét az óceán állapotának felmérése érdekében. Ez a lépés egyértelműen tükrözte, hogy az Egyesült Államok prioritásként kezeli Kína tengeri tevékenységének visszaszorítását a térségben.
Konklúzió – megnő az űrgeopolitika jelentősége
Úgy tűnik, hogy a kínai–LAC űrkutatási együttműködés mind a két-, mind a többoldalú csatornákon keresztül fokozódik, különösen a régió baloldali kormányai között. A LAC regionális űrkezdeményezések ugyanakkor valószínűleg túlságosan kezdetlegesek maradnak ahhoz, hogy hiteles szereplőkké váljanak.
Peking továbbra is agresszívan folytatja az űrkapcsolatok elmélyítését, mivel globális stratégiai partnereket keres céljai előmozdításához. Az LAC-országok számára ezek a kapcsolatok az USA-val folytatott űrkutatási együttműködés rovására mehetnek.
A Beidou-rendszer, az Espacio Lejanóhoz hasonló földi állomások és a Pekinggel kötött adatmegosztási megállapodások elfogadása után egyre valószínűbb, hogy azokat az USA nemzetbiztonsági fenyegetésként fogja értelmezni.
Míg egyes LAC-országok számára egy ilyen látszólagos eltávolodás az USA-tól üdvözlendő lenne, másoknak technológiai és diplomáciai kihívásokat jelentene.
Ebben az összefüggésben a Lula da Silva vezette Brazília az az ország, amelyre érdemes odafigyelni. Brazília és az Egyesült Államok megállapodást kötött az űrbeli helyzetfelismerés megosztásáról, amely megkönnyíti az űrbeli objektumokkal kapcsolatos információcserét. Ha például Brazília beleegyezik az ILRSCO-ba, akkor ez és más amerikai űrprogramok is csorbulhatnak.
Ahogy Kína elmélyíti az űrkutatási együttműködést a LAC-régióban, úgy lesz egyre nagyobb képességű és többdimenziós űrpolitikai szereplő, amely képes a világűrre vonatkozó normák alakítására, ami viszont hozzájárul a Nyugat számára ellenséges térgeopolitikához.
Címlapfotó:123rf.com