Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza
A lakásépítések száma az első félévben – a várakozásoknak megfelelően – alapvetően kedvezőtlenül alakult. Az átadott új lakások száma 19,5 százalékkal esett vissza, amely csökkenés több tényezőre vezethető vissza. Egyrészt a háztartások jövedelmi helyzetének romlása, másrészt a magas kamatkörnyezet, harmadrészt pedig az orosz –ukrán háború és a kapcsolódó szankciók miatti bizonytalan gazdasági környezet hátráltatta a lakásépítéseket. Ugyanakkor
a lakásépítéseket a kínálati tényezők is gátolják: az árak az alacsonyabb kereslet ellenére továbbra is magasak, és az építkezések megszervezése, a megfelelő szakemberek megtalálása is nehézkes.
A visszaesés mértéke az első két negyedévben hasonló mértékű volt.
Az első félévben az átadott új lakások száma a legnagyobb mértékben, 36 százalékkal a fővárosban esett vissza, amiben szintén kiemelt szerepe lehetett a magas áraknak – értékeli az adatokat Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza. Ezzel szemben a községekben épített lakások száma – a kormányzati lakáspolitikának is köszönhetően – 9,2 százalékkal nőtt, ami a nagyobb városok agglomerációjába való kiköltözést jelezheti – a későbbiekben pedig ingázást a nagyobb városokba.
Mire számíthatunk a közeljövőben?
A következő időszakban a lakásépítések száma vélhetően még nem tud emelkedni – ezt mutatja a kiadott építési engedélyek számának 38,6 százalékos csökkenése is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a múlt adatai alapján nincs szoros kapcsolat az épített lakások és az építési engedélyek száma között, így ekkora mértékű visszaesésre az elkészült lakásoknál azért nem számítunk. Az építési engedélyeknél érdekes tendencia rajzolódik ki: itt a községekben a legnagyobb, a fővárosban a legkisebb a mérséklődés.
A lakásépítések számának jövőbeni alakulását nagyban meghatározza majd a városokban a CSOK helyébe lépő új támogatási forma is.
A lakásépítések száma akkor növekedhet újra, ha a kamatkörnyezet normalizálódik és a háztartások jövedelmi helyzete is javul, azaz ebből a szempontból is fontos feladat az infláció letörése – külön is kiemelve az építőipart érintő áremelkedést.