Egy budapesti templomnál látták utoljára, egy szír börtönből került elő az amerikai férfi
Travis Timmerman arról is mesélt, milyen volt hónapokig az Aszad-rezsim börtönében ülni.
Az élelmiszerek és az energia ára havi alapon már némileg csökkent, és az év végére elérhetőnek tűnik az egy számjegyű infláció – véli Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza, aki a KSH július 7-én közzétett friss adatait elemzi.
A fogyasztói árak júniusban az előző hónaphoz képest átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek. Ugyanakkor júniusban az infláció éves alapon tovább mérséklődött, az előző havi 21,5 százalékról 20,1-re, azaz bár az infláció még mindig kiemelkedően magas, a dezinfláció továbbra is szemmel látható és jelentős. Viszont a pénzromlás mértékének nem sikerült bemennie a bűvös 20 százalékos határ alá – értékeli a KSH által közzétett mai friss inflációs adatokat Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Az élelmiszerek ára egy hónap alatt átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, amiben szerepe lehetett a fentieken kívül a kötelező akciózásnak. Ugyanakkor e termékcsoportok éves alapú drágulása továbbra is jelentős, 29,3 százalékos – fontos azonban, hogy ez a 40 százalék feletti csúcsértéknél már jóval mérsékeltebb.
A szakértő szerint az infláció éves alapú csökkenésében a magas árak bázisba épülése mellett szerepet játszik a mérsékeltebb havi alapú infláció is, amelyben az alacsonyabb energiaárak, az alacsony kereslet és a júniusban még viszonylag erős forintárfolyam játszott szerepet.
Havi alapon 2,1 százalékkal csökkent a háztartási energia ára, amelyet ugyancsak az összetételhatás magyaráz: a fogyasztás visszafogása nyomán kevesebbet fogyasztottunk a „magasabb árú” energiahordozókból, azaz kevésbé haladtuk meg az átlagfogyasztást.
Májusban az üzemanyagok ellenértéke jelentősen csökkent havi alapon, ez vitte az áremelkedést a negatív tartományba, júniusban ugyanakkor 2,2 százalékkal nőttek az árak havi bázison. Emellett 0,9 százalékkal drágultak havi alapon a szolgáltatások (éves alapon nem változott az árnövekedésük mértéke).
Kiemelkedik az üdülési szolgáltatások egy hónap alatt bekövetkezett 6,6 százalékos áremelkedése.
Havi alapon az üdülési szolgáltatások inkább külföldön drágultak (11,1 százalék), míg éves alapon inkább belföldön (24,0 százalék).
A Makronóm Intézet vezető közgazdásza szerint a pénzromlás lassulása a következő hónapokban tovább folytatódhat,
év végére az egy számjegyű infláció elérhetőnek tűnik, míg az esztendő egészét tekintve a pénzromlás mértéke 18 százalék körül, szerencsés esetben kismértékben alatta alakulhat.
Ez lehetővé teszi a monetáris politika fokozatos további lazítását is, ám a forint elmúlt napokban tapasztalt jelentős gyengülése kockázatot jelent az infláció mérséklődése és a monetáris politika lazítása szempontjából.
A Makronóm Intézet néhány hete végzett saját kutatása szerint egyes élelmiszertermékek márciushoz képest 5–13 százalékkal olcsóbbak lettek június közepére. Ez a felmérés már a kötelező akciók hatásait is vizsgálta.
1. ábra
Forrás: KSH, 2023. 07. 07.
További részletek a makronom.eu oldalon.
Címlapfotó:123rf.com