Alkotmányos követelményeket szolgál a választókerületi rendszer arányossá tétele
Elemzést adott ki az Alapjogokért Központ.
A miniszterelnök hétvégi évértékelő beszédében egyértelműen utalt arra, hogy nem megijedni kell az inflációtól, hanem megérteni. A Makronóm Intézet friss elemzésének segítségével ezt most meg is tehetjük.
Hétvégi évértékelő beszédében a miniszterelnök elsősorban az EU-s szankciós politikát és a háborút jelölte meg a rekordméretű magyar infláció okaként. Orbán Viktor szerint folyamatosan háborúban állunk az inflációval, amit nem szabad kivédhetetlen csapásnak tekinteni.
„Ha az inflációt le akarjuk küzdeni, akkor a megértéssel kell kezdeni (…) A betegség neve szankciós infláció, a vírus pedig a brüsszeli szankció” – mondta Orbán Viktor.
Az infláció kapcsán a miniszterelnök kiemelte „…nem szabad tőle megijedni, megdermedni, és nem szabad beletörődni. Cselekedni kell, és meg lesz az eredménye (…) bele kell avatkozni ilyenkor a gazdaságba (…) ezért egy átlagos család ma a rezsicsökkentésen keresztül havi 181 ezer forintot spórol, ez egész Európában egyedülálló” – emelte ki a miniszterelnök. Kijelentette azt is: „Letörjük az inflációt is, ez mindig a kormány dolga, nem is lesz benne hiba.”
Majd pár perccel később, az évértékelő beszéd vége felé hozzátette azt is: „Az infláció olyan, mint a tigris, és neked csak egy töltényed van. Ha nem találod el, felfal téged. Kérem bízzanak bennünk, mi eltaláljuk. Erre akár fogadhatnak is: az év végéig egy számjegyűre gyaluljuk az inflációt.”
Amennyiben az évértékelő beszéd inflációval kapcsolatos fő üzenetének hátterét megnézzük, akkor alá kell húznunk, hogy nem csupán egy politikai megállapításról, illetve helyzetértékelésről van szó, amikor a szankciók és a háború kerül szóba a pénzromlás kapcsán.
Ugyanis gazdaságtudományi szempontok szerint is egyértelműen kimutatható: közel fele részben az EU szankciós politikája és az orosz-ukrán háború felelősek a magas magyar inflációért. A Makronóm Intézet friss számításai szerint ugyanis 47,8 százalékban, azaz közel fele részben a szankciók és a háború miatt elszálló energiaárak, az ugyanezen okból gyengülő forintárfolyam, valamint a szállítási költségek fentiek okán történt emelkedése a magyar infláció részbeni kiváltó oka.
A magas infláció mögötti tényezők sokrétűek, azonban két csoportba sorolhatóak: a háborúhoz és a szankciókhoz köthető áremelkedés, valamint az országspecifikus tényezők kategóriájába. Bár ez utóbbiban is bőven szerepet játszik például olyan külső, a gazdaságpolitikától teljesen független tényező, mint például a súlyos tavalyi aszály, amely további 1,8 százalékpontot magyarázhatott a 24,5 százalékos, 2022. decemberi inflációból, így több mint felerészben külső hatások magyarázzák a nagyarányú pénzromlást, ám erre még később, részletesen kitérünk.
A Makronóm Intézet friss, február 20-án megjelent gyorselemzésének célja volt tehát megvizsgálni, hogy a decemberi inflációt mely tényezők, és milyen mértékben befolyásolták.
Az adatok, valamint a szakirodalmi eredmények azt mutatják, hogy a fenti két csoport nagyságrendileg fele-fele arányban felelt a decemberi áremelkedésért – húzza alá Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője. Ennek részleteit az alábbi ábrán is láthatjuk.
1. ábra
A decemberi infláció felbontása tényezőkre (százalékpont)
Forrás: Makronóm Intézet becslés
A háborúhoz és a szankciókhoz kapcsolódó tételek a magyar infláción belül
Összességében tehát a háborúhoz és a szankciókhoz kapcsolódó tételek 47,8 százalékban járulnak hozzá az inflációhoz:
Az országspecifikus tényezők részesedése 52,2 százalékra tehető, amelyek közül a legfontosabbak:
Látható a fenti megbontásból is, hogy a decemberi inflációhoz több tényező együttesen járult hozzá, nem emelhető ki egyetlen magyarázó tényező sem a sok közül.
A múlt év eleji keresletélénkítés, illetve az adóemelések összességében kevesebb mint 3 százalékpontot magyaráznak az inflációból.
Ellenben a háború és a szankciók nyomán kialakuló energiaár-emelkedés, az ellátási láncok szakadozása, valamint az ezek nyomán bekövetkező forintgyengülés az inflációnak tehát közel feléért (47,8 százalékáért) volt felelős.
A kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban emellett sokszor elhallgatásra kerül a másik oldal: 2022-ben a költségvetési kiadások 19 százalékát elérő kormányzati intézkedések érdemben támasztották meg a magyar családok helyzetét.
Az év eleji minimálbér- és garantált bérminimum-emelés hozzájárult az átlagkereset 17,5 százalékos növekedéséhez, aminek köszönhetően az OECD országok között Magyarországon maradt fenn legtovább a reálbér növekedése. Míg a 13. havi nyugdíj teljes visszaépítése és a nyugdíjprémium nyomán a munkából élők mellett éves szinten a nyugdíjasok is reál értelemben több pénzből gazdálkodhattak, mint a megelőző évben.
2.ábra
A kormányzati intézkedések nagysága 2022-ben
Címlapfotó:123rf.com