Az OPEC+, India és Kína kilép az IMF-ből, és megállapodnak az új tartalékeszközzel való kereskedelemben.

2022. december 18. 01:15

Felismerve, hogy az USA kormánya folyamatosan fegyverként használja a dollárt, az USA-val nem szövetséges országok kilépnek a dollárelszámolásból és az IMF-ből, és létrehozzák a nemzetközi elszámolási uniót (ICU) és egy új tartalékeszközt, a Bancort (valutakód: KEY), felhasználva Keynes eredeti ötletét a Bretton Woods előtti időkből, hogy túllépjenek azUSA azon gyakorlata felett, amellyel a nemzetközi monetáris rendszer feletti hatalmát kihasználja.

2022. december 18. 01:15
null

Miközben a nemzetközi kereskedelem kevesebb, mint egyötöde irányul az USA-ba, a nemzetközi kereskedelem több mint egyharmadát dollárban számlázzák, és a globális devizatartalékok közel 60 százaléka dollárban van. Oroszország ukrajnai invázióját követően, az orosz szuverén jogalanyokkal folytatott tranzakciókra elrendelt tilalom sokkhullámokat váltott ki az Amerikával katonailag nem szövetséges országokban, mivel a tilalom nagyságrendje messze meghaladta az elmúlt évtizedekben Irán, Venezuela és más országok ellen bevezetett szankciókat. Ezek az országok azon tűnődnek, hogy amerikai eszközeik - sőt, az euróban, jenben vagy fontban tartott eszközeik - egyik napról a másikra az amerikai pénzügyminisztérium és más amerikai szövetségesek által elrendelt befagyasztási rendeletek hatálya alá kerülhetnek-e.

Sokan azt találgatták, hogy a kínai renminbi lehet az új tartalékvaluta, de Kína nem mutatott érdeklődést a határokon átnyúló tőkekontroll feladására. A kínai valuta kereskedelemben való használatát akadályozó másik fontos szempont, hogy számos nem amerikai szövetséges fél óvakodik Kína befolyásának és hatalmának növekedésétől.

Kína és számos kereskedelmi partnere, különösen az energia- és egyéb nyersanyagexportőrök számára az lenne a természetes megoldás, ha találnának egy új, nem nemzeti valuta alapú tartalékeszközt, amellyel kereskedhetnek. John Maynard Keynes brit közgazdász a II. világháború utáni hegemón nélküli nemzetközi monetáris rendszer újjáépítésére vonatkozó forgatókönyvéből merítenek ihletet.

A kazahsztáni Asztanában rendezett korszakalkotó konferencián az OPEC+ országok, Kína, Hongkong, India, Brazília, Pakisztán, Közép-Ázsia országai és az Afrikai Unió több mint tíz országának vezetői összegyűlnek, hogy létrehozzanak egy új elszámolási egységen és tartalékeszközön alapuló nemzetközi monetáris egységet: a Bancort (valutakód: KEY).

A KEY-t csak a tagországok központi bankjai tarthatják, és a nemzetközi kereskedés elszámolásához számviteli egységként és tartalékeszközként használják. Az új KEY-t a kereskedett áruk kosarához indexálják, amelyben a legnagyobb súlyt a nyersolaj kapja. A tagországok valutáit a KEY fix árfolyamon fedezi, és a tagországok közötti relatív folyó fizetési mérleg változásainak megfelelően kiigazítják. Az újonnan létrehozott monetáris unió valamennyi ICU-tagországa kilép az IMF-ből. Szaúd-Arábia és Hongkong megszünteti az USD-hez kötött valutáját.

Piaci hatás a Saxo szerint:

A nem csatlakozott központi bankok jelentősen csökkentik USD-tartalékaikat, az amerikai kincstárjegyek hozamai szárnyalnak, és az USD árfolyama 25 százalékkal esik az új KEY eszközzel kereskedő valuták kosarával szemben.

Vissza az előrejelzésre.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!