Az arany 3000 dollárra szökik, mivel a központi bankok nem teljesítik az inflációs mandátumukat

2022. december 18. 00:17

2023 az az év, amikor a piac végre rájön, hogy az infláció belátható időn belül továbbra is meredeken emelkedik, és a világ legtöbb országában tombol majd.

2022. december 18. 00:17
null

A jóslat szerint 2023-ban az arany végre meglelheti valódi értékét a kihívásokkal teli 2022-es év után, amikor sok befektető csalódottan tapasztalta, hogy az arany még akkor sem tudott emelkedni, amikor az infláció 40 éves csúcsra szökött.

Az arany növekedési potenciáljának visszafogásában kulcsszerepe volt annak, hogy a piac tévesen arra a konszenzusos megállapításra jutott, hogy az infláció átmeneti jellegűnek fog bizonyulni. A központi bankok nagyrészt arra számítanak, hogy az infláció néhány éven belül vissza fog esni a célértékre, amitmég a piac saját inflációs kockázatainak határidős árazása is ezt jósolja. És miért is emelkedett volna az arany 2022-ben, különösen erős dollárral számolva, ha jóval 4 százalék fölött lehet kapni egy 5 éves amerikai kincstárjegyre, amikor az 5 éves határidős inflációs ráták 2,5 százalék alá esnek?

2023-ban a Fed politikai és mennyiségi szigorítása új kihívást okoz az amerikai kincstárjegypiacokon. A kincstárjegypiacok volatilitásának megfékezésére kikényszerített új intézkedések valójában új  mennyiségi lazítást (quantitative easing) jelentenek.

E jóslat szerint a tavasz beköszöntével Kína úgy dönt, hogy teljes mértékben feladja a zero COVID politikáját, ami  újra felszabaduló kínai keresletnövekedést hoz, ezzel pedig újra a nyersanyagárak globális emelkedését eredményezi. Ez az inflációt az egekbe repíti, különösen az egyre gyengébb dollárral szemben, mivel a Fed újabb enyhítése a zöldhasút bünteti. Az alulértékelt arany e hatások miatt emelkedik.

2023-ban az arany, mint a “legkeményebb valuta” három irányból kap további támogatást. Először is a geopolitikai háttérből, amely az önállóság és a külföldi devizatartalékok minimalizálása, valamint az aranyat előnyben részesítő háborús gazdaság mentalitásának erősödése. Másodszor az új nemzetbiztonsági prioritásokba, többek között az energiaforrásokba, az energetikai átmenetbe és az ellátási láncokba történő masszív befektetések. Harmadszor a növekvő globális likviditás, ahogy a politikai döntéshozók az adósságpiacok összeomlásának elkerülése érdekében lépnek, miközben enyhe reálnövekedési recesszió (a nominális árakban azonban biztosan nem!) következik be.

Az arany úgy lépi át a 2.075 USD közelében lévő kettős csúcsot, mintha ott sem lenne, és jövőre legalább 3.000 USD-ig száguld.

Piaci hatás a Saxo szerint:

A spot arany unciánként 3000 dollár fölé emelkedik, és a VanEck Junior Gold Miners index értéke megnégyszereződik.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kondoros
2023. január 10. 22:51
Elképzelhető a 3000 dolláros ár, kérdés milyen lesz a dollár és a többi valuta keresztaránya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!