A fejlesztés, átalakítás lesz talán a legfontosabb kifejezés idén a pénzpiacon. Ezt lefordíthatjuk úgy is, mint a befektetők, különösen a befektetési bankok által vállalt kockázatok szétválasztását vagy csökkentését.
Jónak volt nevezhető az ezelőtti hét a Credit Suisse csoport számára, amely két év óta a legnagyobb nyereséget könyvelte el. Ez azonban nem fedi el azt a hullámvasutat, amelynél az “adósság nemteljesítés elleni biztosításának” költsége rekordszintre nőtt, miközben nőttek a találgatások, hogy a bank miképp finanszírozhatja a régóta várt szerkezetátalakítását. A vad kilengések megrémítették a gazdag ügyfeleket,
több tehetős közel-keleti és ázsiai ügyfél együttesen több százmillió dollárt vont ki.
(Százmillió dollár közel 43 milliárd forintnak felel meg – a szerk.)
A bank kapcsolati menedzserei igyekeznek az ügyfeleket maradásra bírni, miközben a rivális bankárok szurkolnak a Credit Suisse pénzügyi helyzetével kapcsolatos spekulációknak. Végül a Credit Suisse 3 milliárd dolláros kötvény-visszavásárlással lépett közbe, hogy megnyugtassa a piacot, és kihasználja adósságai közelmúltbeli eladását – számolt be a Bloomberg.
Kétségbeesett manőverezés
Az elmúlt időszak kétségbeesett manőverezése rávilágít arra, hogy Ulrich Koerner vezérigazgatónak sürgősen végre kell hajtania – a több mint két hónapja készülő – szerkezetátalakítást. Koerner vizsgálgatja a veszteséges befektetési bank radikális megszorításait, beleértve nagy részek leválasztását is, nehogy a bajok végül a vagyonkezelési üzletágat is károsítsák. Azonban az egyik legfontosabb kérdés – miből fizessék a tervet – kevesebb, mint három héttel e grandiózus terv bemutatása előtt, továbbra is megválaszolatlanul maradt.
Míg a befektetési bankárok azzal vannak elfoglalva, hogy felvázolják, hogyan lehetne strukturálni a tőkeemelést, ha szükség lenne rá,
a Credit Suisse vezetői határozottan nem szeretnék, ha a rekordalacsony részvényárfolyam-szint közelében bocsátanának ki további részvényeket.
Mivel azonban egy olyan szerkezetátalakítás van kilátásban, amely több elemző becslése szerint legalább 4 milliárd dollárba (mintegy 1700 milliárd forintba) fog kerülni, a cégnek több lehetőséget is meg kell vizsgálnia a friss tőke előteremtésére.
Ahogy a piaci káosz növekszik, a Credit Suisse lehetőségei romlanak
Az egyik megoldás az lenne, hogy külső befektetőket vonnának be, hogy segítsék a befektetési bank tanácsadó és tőkepiaci üzletágának First Boston név alatti kiválását – jelentette a héten a Bloomberg. A Credit Suisse már közölte, hogy érdekelt egy másik kereskedési üzletág, az értékpapírosított termékek csoportjának legalább egy részének eladásában, és hogy más eszközértékesítéseket is fontolgat.