Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Csaknem hetven éve gyárt és javít mezőgazdasági gépeket, mostanra a fókusz a takarmánybetakarító gépek fejlesztése és gyártása felé tolódott el. A TREND FM április elejei Fejlődik a Hazai című műsorában az Optigép Kft. ügyvezető igazgatója, Patkás János elárulta: náluk az országban jellemző jelenséggel ellentétben bőség van munkaerőből, szerencsére válogathatnak.
Szűcs Bettina Erika cikke a Makronómon.
A dél-alföldi Optigép Kft. az ’50-es/’60-as években kezdte tevékenységét, akkor még a Mezőgép tagjaként. Ekkoriban a fő tevékenységük a gépjavítás, illetve a zsilipgyártás volt. Mára azonban leginkább a kukoricabetakarító eszközök gyártása és fejlesztése áll a fókuszban. Ezek manapság már egyre nagyobbak, Patkás János ügyvezető igazgató szerint ezt is érdemes figyelembe venni.
Az 1993-ban megalakult Optigép Kft.-t a Mezőgép volt dolgozói alapították. A kezdőtőkét a kapott végkielégítéseikből fedezték. Kezdetben csak 30-an voltak, azóta a cég munkatársainak száma 140-re emelkedett.
A cég az amerikai John Deere mezőgazdasági gépgyártó céggel kötött 5 éves szerződést, aminek értelmében az Optigép gyártotta és szállította be a számukra az adaptereket (az adapter ez esetben a kombájn elejét jelenti, ami betakarítja a termést). Az adapterek végzik a betakarítást, majd továbbadják az anyagot a kombájnnak, ami kicseréli és összegyűjti a magokat. Természetesen ezeken megmaradt az Optigép márkajelzés is.
A fejlesztések a cégnél folyamatosak, ennek jó példája az összecsukható adapter is, ami nagy újdonságot jelent a piacon. A NAS napraforgó-betakarító adapter egyedi kialakítása lehetővé teszi azt, hogy alacsony legyen a betakarítási veszteség. A PSM típusú napraforgó-betakarító adapter kialakításának köszönhetően egy menetben tudja elvégezni a növényi szár zúzását: ez lehetővé teszi a betakarítást követő azonnali talajművelést.
Patkás János azt is elárulta, hogy a sikereik egyik alaptételének a költséghatékony működést tekinti, de – mint fogalmazott – a gyártásfejlesztés, valamint a robotizáció, az automatizáció is lényeges elemei az eredményességnek. A fejlesztéseikről szólva kiemelte, hogy most éppen egy napelemrendszer is kiépítés alatt áll, 50 kW-os elemekkel.
Fontos, hogy az adapternél minél kevesebb veszteség keletkezzen, így az Optigép Kft. külön adaptert fejlesztett ki, ami ezt tudja minimalizálni:
Mindennek tudatában tehát nem véletlen, hogy a hazai piacot 85 százalékban az Optigép uralja. Magyarország mellett Romániában és Szlovákiában is piacvezetők, valamint további 15 országban is jelen vannak, többek között Csehországban, Franciaországban, Kanadában, Oroszországban, illetve az Egyesült Államokban is.
A fejlesztések körébe tartozik, hogy az egyre növekvő dolgozói létszám miatt
Mindezt azért tartják fontosnak, mert a versenyképesség eléréséhez az egyik leglényegesebb eszköz a hatékonyság növelése és a fenntarthatóság. Ahogyan az ügyvezető fogalmazott: „ugyanannyi munkaerővel több terméket szeretnénk előállítani”. Külön hozzátette, hogy ezért is lényeges az, hogy naprakészek legyenek az aktuális technológiákat illetően.
Mindezek ellenére az ügyvezető elárulta: náluk nincs probléma a munkaerővel, hiszen az ország más részeivel ellentétben túl kevés jelentkező helyett túl sok van, így bőven tudnak válogatni. A régióban és a megyében nehéz olyan embert találni, aki ne ismerné a nevüket. Az is hozzátesz a hírnevükhöz, hogy garanciális javítást is vállalnak az országon belül. A cégvezető viszont úgy véli, hogy „a jó bornak is kell cégér”.
Az értékesítési területük, illetve a termékskálájuk egyre bővül, ami azt jelenti, hogy egyre többet kell gyártaniuk, egyre több piacra. Az viszont nehézséget jelenthet, hogy valóban le is tudják ezeket gyártani. Tavaly és idén a kapacitásgondokat tovább tetézik a cég nehézségei az anyagbeszerzés területén, ahogy sok más vállalatnak is. Ennek megoldása is a kitűzött célok közé tartozik.
A 2015-ös év végén Opticorn Premium nevű kukoricabetakarító adaptert dobtak a piacra: ez az adapter az alumíniumváznak köszönhetően 20 százalékkal könnyebb, mint az acélvázas vetélytársai. Ennek köszönhetően az üzemanyag-felhasználás ideálisabbá vált, illetve a taposási kár is csökkent. Az ilyen kialakítású gépek élettartama is megnőtt.
A koronavírus-járvány alatt az eladási számokat összességében tudták tartani, hiszen továbbra is volt igény a magasabb felszereltségű, drágább gépekre. Ami inkább problémát jelentett, az az anyagárak növekedése, valamint a beszállítókkal való fennakadások. Ekkoriban kezdtek el külföldi beszállítókkal is együtt dolgozni, mert a magyar beszállítóik nem tudták tartani a megrendeléseiket.
A 2021-es évben nyertek el 261 millió forintot egy GINOP támogatásból. Ebből több céljukat is meg tudják valósítani, mint például a kapacitás növelését, új gépek beszerzését, valamint a szerelőműhely bővítését egy szabadtéri tesztelőrendszerrel. További tervezett fejlesztéseik között szerepel még az is, hogy a 3D nyomtatást is behozzák saját eszközrendszereik közé.
címlapkép forrása: hír6.hu