Szijjártó Péter: Három magyar konzul segíti a Fradi-szurkolókat Görögországban (VIDEÓ)
Csütörtök este PAOK–Ferencváros mérkőzést rendeznek a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának hatodik fordulójában.
Fagy, sugárzás, éhezés, kiszáradás; ez csak néhány példa az extrém környezeti körülmények közül, amelyeket a Bdelloid kerekesférgek túléletek az elmúlt több tízezer év során. A szakértők szerint ők a legellenállóbb élőlények az eddigi ismereteik alapján.
A Bdelloid kerekesférgek mikroszkópikus, összetett anatómiával rendelkező, többsejtű lények. Ezek az apróságok ellenállnak a rendkívül erős savas környezetnek, éhezésnek, oxigénhiánynak és a kiszáradásnak, sőt a hibernációt is eltűrik. A nemrégiben végzett tanulmányhoz a tudósok Szibéria északkeleti részén gyűjtöttek mintákat. A kutatók a talaj permafroszt szintje alá ástak le, ahol 24.000 éves, élő Bdelloid kerekesférgeket találtak. A kutatásokból kiderült, hogy ezek az élőlények képesek ellenállni a kriptobiózis több tízezer évének is. A kriptobiózis egyfajta alkalmazkodási stratégia az alacsonyabb rendű szervezetek részéről. Ez egy olyan állapot, amikor a szélsőséges környezeti körülmények következtében az élőlények életjelenségei megszűnnek, majd, amikor újra normalizálódnak a környezeti viszonyok, visszatérnek az életjeleik is.
A tudósok továbbra sem értik, hogy hogyan képesek ezek az apró férgek megvédeni sejtjeiket és szerveiket az extrém környezeti körülmények közepette, illetve, hogy hogyan diverzifikálódtak több mint 450 fajra az évmilliók során, az ivartalan szaporodás révén.
Nem a Bdelloid kerekesféreg az egyetlen élőlény, amelyet a tudósok felélesztettek a több száz vagy ezer éves fagyott állapotból. Fagyasztott mintákból és magokból például újratenyésztették az antarktiszi mohát, illetve egy másik rendkívül ellenálló állatot, a tardigradet vagy más néven a medveállatkát.
Mivel a Bdelloid kerekesférgeknek és a medveállatkáknak is rendkívüli a biológiai ellenállóképessége, ezért a tudósok a világűrbe küldték a kis élőlényeket, mert úgy vélik, hogy a jövőben segítségükre lehetnek, hogy megőrizzék más állatok sejtjeit, szöveteit és szerveit a Földön és más bolygókon is.
A cikk szerzője Krakkai Alexandra.