A robotkar működtetése és optimalizálása
Dr. Danyal Fer, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatója és csapata egy robotkar működését mutatta be, melyet az orvostudomány régóta a sebészi műtétek elvégzésére igyekszik optimalizálni. A karokat Dr. Fer saját székéből egy kontroller segítségével irányította, melyek a szoba másik végén ugyanazt tették, mint amit a doktor. Ennek, a már ismert technológia kiterjesztésén dolgoznak a kutatók, melyet Dr. Fer demonstrált; elengedte a kontrollert, és egy újfajta számítógépes szoftver vette át az irányítást. Miközben ő és a többi kutató csak nézték, a robot teljesen önállóan kezdett mozogni.
Az egyik kar egy apró műanyag gyűrűt emelt fel az asztalról, majd átadta a gyűrűt a másik karnak, ami felakasztotta a megfelelő helyre. A robot ugyanezt tette meg több gyűrűvel, és ugyanolyan gyorsan hajtotta végre a feladatot.
Az „edzést” eredetileg emberek számára tervezték. A mozgatása által megtanulják a sebészek a Berkeley-hez hasonló robotok kezelését. A Berkeley-csapat új kutatási közleménye szerint a tesztet végrehajtó automatizált robot ügyességében, pontosságában és gyorsaságában képes megmérkőzni vagy akár meghaladni az embert. A projekt egy sokkal szélesebb körű erőfeszítés része, mégpedig, hogy a mesterséges intelligenciát bevigyék a műtőbe.
Képességek és célok
A cél nem a sebészek eltávolítása a műtőből, hanem a műtétek egyes fázisainak automatizálásával megkönnyíteni a rájuk nehezedő terheket, valamint a további sikerráta növelése, azokon a területeken, ahol van hová fejlődni.
A robotok képességei már meghaladhatják az emberi pontosságot bizonyos műtéti feladatoknál, például csontok behelyezésénél (különösen kockázatos feladat térd- és csípőprotézisek során). A remény az, hogy az automatizált robotok pontosabbá tehetik az egyéb feladatokat, például a bemetszéseket vagy a varrást, és csökkenthetik a kockázati faktort.
„Nem tudjuk a teljes folyamatot automatizálni, legalábbis emberi felügyelet nélkül. De elkezdhetünk olyan automatizálási eszközöket építeni, amelyek egy kicsit megkönnyítik a sebész életét” – mondta Greg Hager, a Johns Hopkins informatikusa.
Előzmények
Öt évvel ezelőtt a Washington DC-ben működő Children's National Health System kutatói egy olyan robotot terveztek, amely a műtét során automatikusan varrta a disznó belét. Figyelemre méltó lépés volt a Dr. Hager által elképzelt jövő felé. A kutatók apró markereket telepítettek a sertés belébe, amelyek közeli infravörös fényt bocsátottak ki, így segítették irányítani a robot mozgását.