Kényszerleszállást hajtott végre a Swiss légitársaság egyik gépe – 26 személy orvosi ellátásra szorult
Füst okozott problémát.
Minden bizonnyal globális élelmiszer problémával küzdünk, amelyet súlyosbítanak a környezeti tényezők. Vajon az olyan új technológiák, mint a mesterséges intelligencia, a gépi látás és az 5G hálózatok segíthetnek-e a megoldás megtalálásában? A Cermaq norvég lazactenyésztő cég megkezdte első iFarm projektjét.
Ez az ötéves kísérlet 2025-ig tart a BioSort és a ScaleAQ technológiai partnerekkel, melynek célja, hogy jobban megértsék, hogyan segítheti a technológia a haltenyésztést. Az ipar több résztvevője is megoldásokat tesztel a haltermelés optimalizálása érdekében.
A lazactenyésztés egyéni megközelítése
A lazactenyésztésben alkalmazott ’leveraging’ technológia egyik előnye, hogy lehetővé teszi az egyes halak egészségének és fejlődésének támogatását. Korábban, ha tetűk szaporodtak el a halállományban, ami a lazactenyésztésben gyakori probléma, minden halat kezelésbe kellett venni. Ez a parazita azonban nem ugyanolyan módon támad meg minden halat. A megoldás, ha felismerik, hogy mely halnak van szüksége kezelésre, ahelyett, hogy kezelnék a rendszerben előforduló összes példányt, ez pedig csökkentené a stresszfaktort is, amit a vizsgálatok okoznak.
A halak egészségügyi szükségleteihez hasonlóan a gépi látás is képes azonosítani és nyomon követni az egyes példányok etetési igényeit. A technológia által felismerhetőek a rendszerben egyedi jelölések alapján, majd nyomon követhető, hogy mikor és mit etettek utoljára, ily módon megfelelően gondoskodhatnak róluk. Ez a technológia jelentős fejlődést jelentene a halak gondozásának testreszabásához, és azt is biztosíthatja, hogy csak akkor történjen a begyűjtés, amikor tényleg az eljött az ideje.
Az érzékelők automatikusan feldolgozzák az adatokat, majd azokat az elemző mesterséges intelligencia algoritmusokba táplálja. Ezek az adatpontok mindent tartalmaznak a testsúlytól és fejlettségtől kezdve a betegség vagy a sebek megjelöléseig. Tehát az iFarm rendszer célja az adatok gyűktése, egyszerűsítése és az azokon alapuló döntéshozatal megkönnyítése.
A Cermaq célja a part menti területek haltenyésztésének megerősítése, mivel a norvég haltenyésztés jövője a fenntartható és költséghatékony termelés megtalálásán múlik. A vállalat négy fejlesztési engedélyt kapott a projekthez, és több neves céggel működik együtt, hogy eljussanak a végső tökéletesen működő rendszerhez.
Az 5G hálózat következetessége teszi lehetővé ezt a technológiát
Sok szó esett az 5G mobilhálózat szupergyors sebességéről, és nem csak a filmek hihetetlen letöltési sebességéhez hasonló fogyasztói igényekről, hanem az iparra gyakorolt átalakító hatásáról is.
A tenger alatti optikai kábel alkalmazása nehezen kivitelezhető, viszont az 5G bevezetése kiváló minőségű kamerákat és adatcsatornákat tesz lehetővé, amelyek segítik a halászat technológiai fejlődését.
Hasonló kutatási projektek
A Google anyavállalata, az Alphabet és annak X kutatócsoportja (korábbi nevén Google X) európai és ázsiai halgazdaságokkal dolgozik együtt a Tidal projekten. A Tidal egy újabb rendszert fejleszt ki a halak felismerésére. A Cermaq iFarm projektjéhez hasonlóan a víz alatti kamerák, a gépi látás és a mesterséges intelligenciát használva. Önálló fejlődése révén a mesterséges intelligencia képes a halak nyomon követésére, és meg tudja különböztetni az egyes halakat az emberi szem számára észrevehetetlen formák és mozgások megfigyelésével. A technológia végső célja a fenntarthatóság felé való elmozdulás.
Ezek a projektek létfontosságúak annak elsajátításához, hogy a mesterséges intelligencia, a gépi látás és a gépi tanulás, valamint az 5G miként változtathatja meg az akvakultúrát. Mivel ezek a kezdeti szakaszban vannak és a rendszerek összetettek, várhatóan óriási lehetőség nyílik a tanulmányozásra és a növekedésre, amely a jövőben jobb eredményeket és fenntarthatóságot eredményez.