Csőben az orosz-ukrán háború vége – a héten már Trump béketerve is terítékre kerülhet
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/SOfpRcR3hffux6iXmOhZSJ6KOOVtflrCJ3HQR9QbrMA/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAxZmM2MDBhYjFjODQ1YjY5YWZiYjA0NTVkZDJjZTIz.jpg)
Az idő fogy, és az oroszoknak kedvez.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/SOfpRcR3hffux6iXmOhZSJ6KOOVtflrCJ3HQR9QbrMA/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAxZmM2MDBhYjFjODQ1YjY5YWZiYjA0NTVkZDJjZTIz.jpg)
Az új adminisztráció több vezető tagja is a kontinensre érkezett.
Európai vezetők izgatottan figyelik, milyen tervekkel érkezik Trump kormánya az Ukrajna-kérdés rendezésére – tájéloztat az Euractiv.
Az amerikai adminisztráció három kulcsfontosságú tagja: JD Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter és Pete Hegseth védelmi miniszter hamarosan Párizsba, Brüsszelbe és Münchenbe látogat, hogy első személyes megbeszéléseiket folytassák uniós partnereikkel. Velük tart Keith Kellogg, Trump különmegbízottja is, aki közvetlenül felelős a Fehér Ház Ukrajna-Oroszország béketervének előkészítéséért.
A kérdés, amelyre mindenki választ vár:
folytatja-e az Egyesült Államok Ukrajna támogatását, vagy inkább a háború gyors lezárására törekszik?
Bár a diplomáciai egyeztetések intenzíven zajlanak, konkrét amerikai kötelezettségvállalásokra nem számítanak az európai felek.
Egy európai diplomata szerint az egyik legnagyobb aggodalom, hogy „amit most megállapodunk az amerikaiakkal, az csak addig lesz érvényes, amíg Trump meg nem változtatja a véleményét”. Az eddigi nyilatkozatok alapján a Fehér Ház arra törekszik, hogy Európa vállaljon nagyobb felelősséget a konfliktus rendezésében, mind pénzügyi, mind katonai szempontból.
Marco Rubio egyértelművé tette, hogy szerinte „illúzió” azt hinni, hogy Ukrajna katonai győzelmet arathat Oroszország felett, így a béketárgyalások elkerülhetetlenek lesznek.
Az ukrán kormány igyekszik biztosítani Washington további támogatását, és egy sajátos megállapodást javasolt: biztonsági garanciákat kér cserébe az ország kritikus nyersanyagainak nyugati országok számára történő hozzáférhetőségéért.
Zelenszkij nemrég megismételte ezt az ajánlatot, de Moszkva álláspontja továbbra is változatlan.
Oroszország csak akkor hajlandó tárgyalni, ha Ukrajna lemond NATO-tagsági törekvéseiről, semleges státuszt vállal, és kivonja erőit az Oroszország által annektált területekről.
Az európai diplomaták többsége azonban nem bízik abban, hogy Moszkva valódi kompromisszumokra hajlandó lenne.
Ezt is ajánljuk a témában
Az idő fogy, és az oroszoknak kedvez.
Eközben Európa vezetői között nincs egyértelmű közös álláspont.
Olaf Scholz német kancellár a közelgő választások miatt politikailag meggyengült, Macron pedig inkább az AI-csúcstalálkozó szervezésével van elfoglalva, mintsem az ukrán háború ügyével.
Az Egyesült Királyság és Lengyelország fokozatosan nagyobb szerepet vállal, de továbbra is kérdéses, ki lesz az, aki határozott és egységes európai álláspontot képviselhet Trump csapatával szemben. Az elhúzódó döntéshozatali vákuum csak növeli az európai bizonytalanságot az Ukrajnával kapcsolatos amerikai politika jövőjét illetően.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump magyarbarát alelnöke nagy külföldi körútba kezd.
Nyitókép: Rebecca DROKE and JOHN THYS / AFP