Feszültség a tetőfokon: éles üzenetváltás kezdődött Moszkva és Biden között
Joe Biden olajat öntött a tűzre az Ukrajnának szánt támogatás növelésével – állítja a Kreml.
A Politicónak is szemet szúrt a távozó amerikai elnök visszavonultsága.
Nyitókép: Jim WATSON / AFP
Joe Biden még több mint 40 napig hivatalban marad, de sok demokrata politikus, Capitoliumban dolgozó tisztviselő és saját kormányának tagjai is úgy érzik, mintha már hetekkel ezelőtt távozott volna az Ovális Irodából – számolt be a Politico.
A választási vereséget követően Biden szinte eltűnt a nyilvánosság elől: kerülte a spontán megjelenéseket, nem válaszolt a sajtó kérdéseire, és kimaradt a Trump győzelmét és a párt jövőjét érintő vitákból.
A Fehér Ház és Biden kevés érdeklődést mutat a párt jövőjének alakítása iránt, és a figyelem a hatalomátadás zavartalan lebonyolítására összpontosul.
Biden visszahúzódó magatartása a demokraták körében is bizonytalanságot szült.
A párt sok tisztviselője aggodalmát fejezte ki a Trump-éra előkészítetlen fogadtatása és a párt jövőjének stratégiája miatt. Biden tanácsadói szerint a visszafogott szereplés tudatos döntés: a leköszönő elnök nem kíván aktívan részt venni a párt irányításában, inkább a békés hatalomátadásra és hagyatéka megőrzésére koncentrál. Ugyanakkor ez a hozzáállás számos kritikát váltott ki, mivel sok demokrata úgy érzi, hogy a párt többet érdemelne egy ilyen helyzetben.
Ezt is ajánljuk a témában
Joe Biden olajat öntött a tűzre az Ukrajnának szánt támogatás növelésével – állítja a Kreml.
A Fehér Ház védelmébe vette Bident, hangsúlyozva, hogy az elnök minden napot kihasznál mandátuma végéig, és elkötelezett a választók akaratának tiszteletben tartása mellett. Ennek ellenére a pártban sokan úgy érzik, hogy Biden jelenléte hiányzik, különösen a párt eredményeinek bemutatása és a Trump elleni stratégiák kidolgozása terén. Biden ugyan egyes kérdésekben megszólalt, például az amerikai gazdaság helyzetéről, de ezek az üzenetek nem tudtak áttörő hatást elérni.
A Politico szerint sokan úgy vélik, hogy Biden a hagyományos leköszönő elnöki szerepet tölti be, amelynek része a csendes visszavonulás. Közeli barátai és támogatói szerint a leköszönő időszakban Biden a diplomáciára és a rák elleni küzdelemre kíván koncentrálni, miközben a párton belüli szerepe továbbra is bizonytalan. A demokraták szerint azonban Biden elmulasztotta az alkalmat, hogy vezetőként felhívja a figyelmet az elért eredményekre és a párt jövőbeli céljaira.
A Fehér Ház utolsó hetei Biden prioritásairól szólnak: gazdasági és külpolitikai ügyek, valamint a történelmi örökségének dokumentálása áll a középpontban.
A Biden-adminisztráció arra törekszik, hogy az elért eredményeket bemutassa, és megőrizze azokat a következő évtizedekre. Ugyanakkor a párt számos tagja és elemzők szerint Bidennek aktívabb szerepet kellene vállalnia a Trump-éra előtti stratégiák kialakításában, különösen, mivel sokan úgy érzik, hogy a párt vezér nélkül maradt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elnök fia botrányos ügyeiben meghozott döntés aláásta Biden hitelességét és heves vitákat szított a Demokrata Párton belül.
Biden néhány fontos beszédet még tervez az elnöksége utolsó heteiben, amelyek a gazdasági fellendülést és a külpolitikát érintik. Ezek célja, hogy hangsúlyozzák az adminisztráció eredményeit, és iránymutatást adjanak a demokraták számára a Trump-korszak előtt.
Azonban a párton belüli kritikusok szerint ezek az erőfeszítések nem elegendők ahhoz, hogy helyreállítsák a párt iránti bizalmat és egységet.
A demokraták továbbra is várják, hogy Biden erőteljesebb szerepet vállaljon a párt jövőjének alakításában.