Minden, amit a sokkoló Hunter Biden kegyelemről tudni kell: saját magát mentheti az elnök
Tíz évre visszamenőleg érvényes a kegyelem, vagyis pont ott kezdődik, mikor Hunter Biden váratlanul bekerült egy ukrán gázcég igazgatói tanácsába...
Az elnök fia botrányos ügyeiben meghozott döntés aláásta Biden hitelességét és heves vitákat szított a Demokrata Párton belül.
Nyitókép: Brendan SMIALOWSKI / AFP
Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy teljes körű kegyelmet adott fiának, Hunter Bidennek, komoly vitákat váltott ki a Demokrata Párton belül – számol be a CNN.
Az elnök korábban többször kijelentette, hogy nem fog kegyelmet adni,
ám a hétvégén mégis megtette ezt, miután családjával töltötte a hálaadást Nantucketben.
A döntés különösen azért váltott ki felháborodást, mert Biden kampányszerűen hangsúlyozta, hogy elkötelezett az igazságszolgáltatás függetlensége mellett.
Hunter Biden, aki júniusban illegális fegyvervásárlás és birtoklás miatt került bíróság elé, szeptemberben beismerte bűnösségét kilenc adóügyi vádban is, amelyek több mint 1,4 millió dollár elmaradt adóra vonatkoztak.
Az ügyben a vádirat szerint Hunter olyan életet élt,
amelyet prostituáltak, drogok és luxuscikkek jellemeztek.
Hunter ügyvédei korábban is számítottak arra, hogy kegyelmet kaphat, és állítólag ez is befolyásolta a bűnvallomás megtételét.
Ezt is ajánljuk a témában
Tíz évre visszamenőleg érvényes a kegyelem, vagyis pont ott kezdődik, mikor Hunter Biden váratlanul bekerült egy ukrán gázcég igazgatói tanácsába...
A döntés politikai következményei jelentősek.
Több Demokrata képviselő és szenátor nyilvánosan bírálta az elnököt, mondván, hogy ezzel a lépéssel aláásta a közbizalmat az igazságszolgáltatás előtti egyenlőségben.
Greg Landsman ohiói demokrata képviselő elismerte, hogy érti az apa lojalitását, de úgy véli, ez az eset hátrányt jelent a közszolgálat iránti hit visszaállításában.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Michael Bennet coloradói szenátor, aki szerint Biden személyes érdekét helyezte az országos kötelességek elé.
Elemzők szerint a legnagyobb probléma az, hogy Biden hónapokig kategorikusan kizárta a kegyelmet, ami miatt most hiteltelennek tűnhet.
Egy korábbi Fehér Házi tisztviselő szerint Bidennek lehetősége lett volna óvatosabb nyilatkozatokat tenni, például nem kizárni a kegyelmet, hanem egyszerűen azt mondani, hogy „jelenleg nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel”.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Fehér Ház sajtótitkára, Karine Jean-Pierre korábban határozottan kijelentette, hogy nem lesz kegyelem, de most elismerte, hogy Trump választási győzelme is szerepet játszhatott Biden döntésében.
Kapcsolódó vélemény
Ezt a Kohán Mátyás-írást kötelezővé kell tenni a középiskolákban, mint Kosztolányi Pacsirtáját – remélem, az még kötelező.
***