Azaz a vezető attól lesz vezető, hogy a másikat nem nyomja el, hanem megadja a neki járó tiszteletet és a vitának a fórumát. Ez pedig egy mindenkori német kancellárnak is kijár, bármennyire nem népszerű, illetve bármennyire nem értünk egyet a véleményével. Gerhard Schröder kancellár pedig 2005-ben a maga 34,2%-os eredményével viszont relatíve népszerű volt, hisz dupla annyit szerzett, mint ma az utódjai. Hétéves kormányzása alatt Németországot gazdaságilag egyenesbe állította, pártját felépítette, az országot fellendítette, az önbizalmát megerősítette és ami fontos: az emberek érdekében tette mindezt.
Persze kormányzását harcos kritikák össztüzében kellett lebonyolítania. Tette ezt, mert meg volt győződve a politikájának helyességéről és a történelem ítéletében
– a végén egyértelműen neki lett igaza.
A valódi vezetés pedig pont így néz ki, azaz irányt kijelölni, túlmutatni a napi kis politikai harcokon és nagy távlatokban gondolkodni, az országnak identitást és önbizalmat adva, úgy, hogy az emberek hisznek valamiben, vállalják a felelősséget az országukért és saját magukért.
Ez a közös vonás Gerhard Schröderben és Orbán Viktorban.
Ilyen vezetők ma viszont sajnos sehol sincsenek a európai politikában, se az egyes európai országokban. Érdekalapú politika kell Európában, amely másokat nem lenéz, hanem őket szemmagasságban partnerként kezel és kompromisszumokra tör.
3. Egy „új közép” születik, a jobb- és baloldal a multé
Talán a legjobban szembetűnő érdekesség az volt, hogy egy liberálisnak mondható újság – a „Die Welt” – volt főszerkesztője, egy szociáldemokrata politikus és a magyar konzervatív miniszterelnök egy pódiumon szerepelt, s mintha nem is nagyon lenne köztük komolyabb nézeteltérés. A régi jobboldal és baloldal közötti dichotómiák ma már eltűntek. Egyre inkább az számít, hogy az emberek ideológiamentes, de számukra praktikus és pragmatikus politikai megoldásokra fogékonyak. Erre a kormányzásnak mindig válaszokat kell adnia. Természetes, hogy egy értékalapon áll az ország vezetése, a politikáját ennek megfelelően jelöli ki, de ezt az értékalapot másokra nem lehet és nem is szabad ráerőltetni.
Sajnos pont ez történik a balliberális dominanciában, lásd a woke-mozgalmat, az erőltetett liberalizmust, ami egyre kevésbé szabadelvű, hanem doktriner, kioktató, ideologizált.
Ékes példa erre a zöld mozgalmak vehemens társadalomátalakító és káros hatása. Hazánk ennek ékes ellenpéldája, de így volt ez Schröder Németországában is: Élni és élni hagyni, minden vélemény és minden véleménynek az elletétje is megtalálható. A mai Németországban viszont egyre inkább szűkülnek az „elfogadott” vélemények. A társadalom nagy közepe viszont mindkét országban egész konkrétan abban érdekelt, hogy egy békés, élhető és biztonságos országban éljen, munkával, teljesítménnyel előre jusson, értéket teremtve. Abban érdekelt, hogy kulturálisan megőrizze a saját identitását, a saját pátriáját, a szülőföldjét, a hagyományait, az értékeit, s mindezt továbbadja a gyermekeinek. Nem azt akarják az emberek, hogy az állam bábáskodjon a gondolkodásuk, a személyes életvitelük fellett. E tekintetben a régivágású politikafelfogásoknak vége: