Biztonságpolitikai szakértő: hazánk lehet a legalkalmasabb a Trump-Putyin találkozóra
Nem is akármiért.
Az Európai Bizottság három lehetőséget mutatott be a tagállamoknak a G7-ek tervének teljesítésére.
Nyitókép: Leon Neal / POOL / AFP
A G7-ek megígérték, hogy 50 milliárd dolláros (45 milliárd eurós) hitelt nyújtanak Ukrajnának, de a kezdeményezéshez az Európai Unió 27 tagországa közötti megállapodásra van szükség – olvasható az Euronews hasábjain. Az Európai Bizottság három lehetőséget mutatott be a tagállamoknak a G7-ek tervének teljesítésére, amelynek értelmében a nyugati szövetségesek 50 milliárd dolláros (45 milliárd eurós) kölcsönt vennének fel az ukrán hadsereg és gazdaság támogatására az orosz erők elleni harcban.
A G7-ek júniusi csúcstalálkozóján ideiglenesen megpecsételt terv az orosz központi bank immobilizált eszközeit használja fedezetként. Ezek többsége (210 milliárd euró) a 27 országot tömörítő blokkban van. A szövetségesek ugyan nem kobozhatják el a pénzt, de az abból származó kamatokat felhasználhatják a hitel fokozatos visszafizetésének biztosítására, anélkül, hogy maguk állnák a számlát.
A példátlan ötlet azonban több pénzügyi kockázatot is magában hordoz, amelyek közül a legfontosabb, hogy a visszafizetések teljesítése előtt feloldják a befagyasztást, és a szövetségeseket felelősségre vonják a nemfizetésért.
Az Európai Unió jogszabályai értelmében a szankciókat hat havonta, egyhangú döntéssel kell megújítani, ami lehetővé teszi, hogy egyetlen ország blokkolja a megújítást és meghiúsítsa a G7 által kidolgozott tervet. Magyarország különösen gyakran akadályozza az Ukrajnának nyújtott döntéseket, és jelenleg is megakadályozza, hogy Brüsszel felszabadítsa a 6,5 milliárd eurós katonai támogatást.
Az ilyen kellemetlen helyzetek elkerülése és a hosszú távú kiszámíthatóság biztosítása érdekében az Európai Bizottság pénteken három különböző lehetőséget javasolt az uniós nagykövetek találkozóján – közölték diplomáciai források az Euronewsnak.
Első lehetőség: Az orosz vagyont öt évre befagyasztják, de évente felülvizsgálják. Ebben az esetben kvalifikált többségre lenne szükség az eszközök felszabadításához.
Második lehetőség: Az orosz eszközökre vonatkozó szankciókat 36 hónaponként újítják meg, míg a többi orosz ellenes szankciókat továbbra is hat havonta frissítik.
Harmadik lehetőség: Minden orosz ellen irányuló szankciót 36 hónaponként újítanak meg.
Ezek a javasolt opciók célja, hogy stabilizálják az EU szankciós politikáját és csökkentsék a nemzeti érdekek okozta zavart, amely megnehezíti az egységes politikai döntéshozatalt. Az Európai Bizottság reméli, hogy ezen intézkedések révén sikerül hosszú távon biztosítani a szankciók következetes alkalmazását.