Vészjósló üzenet érkezett Moszkvából: „Amit Szijjártó mondott, az csak a jéghegy csúcsa…”
Az eset a Magyarország szuverenitása elleni támadásnak is tekinthető.
A német lap szerint a 2022-es szabotázst egy volt ukrán titkosszolgálati ügynök vezetésével, amatőr búvárok hajtották végre.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség
A Spiegel.de két évig tartó nyomozás után határozottan kijelentette, hogy a 2022-es szabotázst egy volt ukrán titkosszolgálati ügynök vezetésével, főként amatőr búvárok hajtották végre. Az akkori vezérkari főnök tudott az akció előkészületeiről, de Volodimir Zelenszkij nem.
A 2022 szeptemberében végrehajtott robbantás kulcsfigurája Roman Cservinszkij volt, aki megtervezte a műveletet, megszervezte a csapatot, és gondoskodott a kiképzésükről. A végrehajtáshoz az Andromeda nevű vitorlást bérelték ki álneveken, a parancsnok egy kommandós volt, a legénységet pedig egy kapitány és egy matróz alkotta.
Az újságírók ismerik a résztvevők kilétét, de egyelőre nem hozzák nyilvánosságra nevüket – több férfi és egy nő érintett – hogy elkerüljék, hogy orosz halálosztagok célpontjává váljanak. A nyomozás eredményei egybevágnak a német nyomozók és más külföldi titkosszolgálatok megállapításaival.
Az akció költségei 300 ezer dollárra rúgtak, és a finanszírozás magánforrásokból származott. Valerij Zaluzsnij, aki akkor a hadsereg főparancsnoka volt és most Londonban nagykövet, jóváhagyta a művelet megindítását. Az Egyesült Államok megpróbálta leállítani a műveletet, de sikertelenül – olvasható a hetilap cikkében.
Már az orosz invázió előtt felmerült az ukránokban az igény, hogy valamit tenni kellene a két tengeralatti vezetékkel. Az előkészületek felgyorsultak a Moszkva által megindított támadás után. Először olyan búvárokra volt szükség, akik képesek voltak 100 méteres mélységben dolgozni, és vállalták a vele járó egészségi kockázatokat. A cél az volt, hogy jelentős kárt okozzanak az orosz hadigazdaságnak, amely milliárdos bevételeket szerzett az európai gázexportból. A vezetékeken keresztül évente közel 60 milliárd köbméter földgáz érkezett Európába, de két évvel ezelőtt a szállítások megszakadtak, mivel a Kreml így próbált nyomást gyakorolni Németországra.