A német védelmi miniszter hadiösvényre lépett? Háborús összeírás indul Németországban
Boris Pistorius kötelezővé tenné egy kérdőív kitöltését a szolgálati hajlandóságról. Retteghetnek a békére vágyó fiatalok.
Boris Pistorius és Szalay-Bobrovniczky Kristóf a magyar uniós elnökséggel kapcsolatban is egyeztettek.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi
Magyarország elkötelezett az európai védelmi képességek megerősítése iránt – emelte ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Berlinben, miután tárgyalt Boris Pistorius német védelmi miniszterrel. A magyar tárcának az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében idézték Szalay-Bobrovniczky Kristófot, aki szerint
az Európai Uniónak hiteles védelmi szereplővé kell válnia,
Magyarország pedig elkötelezetten támogatja ezen védelmi képességek kialakítását.
Az alig két hét múlva kezdődő magyar uniós elnökséggel kapcsolatban a magyar tárcavezető részletesen egyeztetett a következő félév védelmi prioritásairól Boris Pistoriusszal. Rámutatott: a háborúk korában a védelem és a biztonság, ezen belül az európai katonai képességek erősítése az elnökség egyik fontos eleme lesz. Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: Magyarország nagy hangsúlyt helyez az európai védelmi ipar erősítésére. Emlékeztetett: a magyar kormány már 2016-ban megkezdte a haderőfejlesztést, amit az Európai Unió nemrég tűzött zászlajára.
A közlemény szerint a honvédelmi miniszter kifejtette:
Magyarország biztonsága nem az országhatároknál kezdődik,
„ennek megfelelően a magyar elnökség védelmi prioritásai között lesz – a 360 fokos kitekintés, valamint az illegális migráció és a terrorizmus elleni küzdelem jegyében – a Nyugat-Balkán integrációjának, valamint a Száhel-övezet megerősítésének kérdése is”.
A Boris Pistoriusszal folytatott megbeszélésen megvitatták Ukrajna támogatásának kérdését is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf leszögezte: Magyarország kezdetektől változatlan álláspontja az, hogy
csak az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások megkezdése állíthatja meg a háborút, amelynek a jelenlegi helyzet szerint nincs katonai megoldása.
„A békepárti magyar kormány a június 9-i választásokon további megerősítést kapott, így továbbra sem támogatjuk a konfliktus eszkalációjának lehetőségeit,
sem pénzt, sem fegyvert, sem katonát nem küldünk a NATO koordinációs szerepvállalásához,
és nem támogatjuk az Európai Unió ilyen irányú törekvéseit sem” – erősítette meg a honvédelmi miniszter.
Ezt is ajánljuk a témában
Boris Pistorius kötelezővé tenné egy kérdőív kitöltését a szolgálati hajlandóságról. Retteghetnek a békére vágyó fiatalok.
(MTI)