Vérlázító módon randalíroztak az Amszterdami Egyetemen a palesztinpárti diákok (VIDEÓ)
Végül a rohamrendőrök tettek pontot a tüntetés végére.
Az oroszokat két éve kitiltották, az izraeli énekesnő idén felléphet – palesztin-barát tömegtüntetés lesz szombaton, sokan viszont azt mondják: nem szabadna a politikát beengedni a popfesztiválra.
Nyitókép: Eden Golan izraeli énekesnő képviseli majd hazáját a malmői Eurovíziós dalfesztiválon / fotó: GIL COHEN-MAGEN / AFP
Tapintható a feszültség Malmőben az Euróvíziós dalfesztivál előtt: több tízezer tüntetőt várnak a szombati dalverseny helyszínére a palesztin-barát demonstrációra, amelynek célja, hogy tiltakozzanak Izrael részvétele ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
Végül a rohamrendőrök tettek pontot a tüntetés végére.
Az Eurovízió döntőjét világszerte több mint 150 millióan nézik majd a tévében, és mintegy 15 ezer rajongó fogja élőben figyelemmel kísérni a Malmői Arénában – írja a CNN tudósítása.
Az utcán párhuzamosan futó tüntetés óriási publicitást kaphat ezzel, a dalfesztivál azonban kellemetlen helyzetbe kerül:
a rendezők nagy erőkkel próbálják politikától független rendezvénynek megőrizni, de az eddig 34 ezer palesztin halálát okozó gázai háború okozta nemzetközi feszültség eléri a svéd helyszínt is. Nagy a vita arról, mi a helyes megoldás: vannak, akik bojkottálják Izrael miatt az eseményt, mások azt mondják, nem szabad büntetni egy izraeli énekesnőt azért, amit hazájának hadserege tesz, a politikát kívül kéne hagyni.
Nehéz helyzet lesz az izraeli versenyző, Eden Golan élő fellépése a csütörtöki elődöntőben, mert
a közönséget nehéz kontrollálni, fütyülés, tiltakozás is elképzelhető lehet majd a performansza alatt.
Az amerikai liberális televízió anyagában a szerző emlékeztet: az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által 1956-ban létrehozott projekt, az Eurovízió sokszor kapott bírálatot, amiért nem tartotta távol magától a politikát – kiváló platformnak bizonyult az évek során olyan puha autoriter államok számára, mint például Azerbajdzsán vagy Oroszország, amelyek itt megmutathatták „emberarcukat”.
A másik teher a kettős mérce:
két évvel ezelőtt az Ukrajnát megtámadó Oroszországot kizárták a versenyből, míg a gázai bombázás végrehajtó Izraelt nem
– ez maguk a versenyzők és a résztvevő országok között is megosztást, feszültséget teremtett.
„A kettő egyáltalán nem összehasonlítható” – nyilatkozta a CNN-nek az EBU főigazgatója. Noel Curran szerint az orosz műsorszolgáltató megszegte a verseny szabályait, az izraeli pedig nem, ez a magyarázat a két külön eljárásra, nem pedig az, hogy a két állam mit tett.
Nehéz ügy a versenyzők magatartásának szabályozása is: a résztvevőktől a rendezők
azt kérték, hogy tartózkodjanak a politikai állásfoglalásoktól az előadásuk és a nyilatkozataik során,
ugyanakkor az izraeli előadó versenydala, az October Rain szövege meglehetősen egyértelmű utalásokat tesz a Hamász október 7-i Izrael elleni terrortámadására.
Az utolsó érdekesség a CNN írása szerint az, hogy a verseny helyszíne, Malmö az egyik legnagyobb muszlim bevándorló népességgel bíró svéd, és egyúttal európai város – a palesztin származásúak aránya is nagy, így a meghirdetett tömegtüntetés bizonyosan tömegtüntetés lesz. Éppen ezért a szombati döntőt kiemelt hatósági biztosítással, dán és norvég rendőri segítséggel rendezik majd meg.
--