Merci beaucoup! Le Pen asszony most csinálta meg az európai jobboldal szerencséjét
Az AfD totális elszigetelődésével a jobbos erők összefogásának egyik legnagyobb akadálya hárul el.
Vagyis Le Pen és az AfD miniharcát; amiatt is aggódik, hogy az AfD kitúrásával az ECR és az ID közeledhet.
Fotó Marine Le Pen 2021-es budapesti látogatásáról. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
***
Bár előretört az európai „szélsőjobboldal” – írja a Politico – a két legjelentősebb párt közötti viszály tönkreteheti a győzelmi parádét, még mielőtt pezsgőt bontanának.
A lap emlékeztet: a héten robbant ki az Alternatíva Németországnak (AfD) és Marine Le Pen franciaországi Nemzeti Tömörülése (RN) között a (mini)viszály; eközben az AfD a második, Le Penék az első helyen állnak a népszerűség tekintetében saját hazájukban, a két párt önmagában 50 EP-mandátumot vihetne a következő választásokon, és komoly bevándorlásellenes, nemzeti erőt alkotnának. Vagy talán fognak is.
Ezt is ajánljuk a témában
Az AfD totális elszigetelődésével a jobbos erők összefogásának egyik legnagyobb akadálya hárul el.
Azonban Le Pen nem közeledne túlzottan a németekhez, s az AfD listavezetőjének, Maximilian Krahnak a nácikkal kapcsolatos megjegyzéseivel indokolták ezt – ráadásul időközben a német hatóságok Kína részére való kémkedéssel is megvádolták Krah egyik asszisztensét. Az RN így közölte, nem kerülhet egy frakcióba az AfD-vel az Identitás és Demokrácia képviselőcsoportjában.
A német párt kissé páriaszagú lett, lévén az ID-csoport más részei, mint például Matteo Salvini Ligája és a dán néppárti Anders Vistisen is az AfD kizárását követelte. Ha ki nem is zárják, a választások után simán kihagyhatják – vélekedik a lap által megkérdezett szakértő.
A Politico szerint a feszültség bizonyos szempontból nem újdonság: Európa „szélsőjobboldala” már most is megosztott az EU színterén, három külön táborra oszlik meg az Európai Parlamentben: az euroszkeptikusok és a nacionalisták keményjobboldali táborára, az ECR-re, amelybe beletartozik Giorgia Meloni pártja és a lengyel PiS; a szélsőjobboldali ID-csoportra; illetve Orbán Viktorék, akik egyelőre függetlenek, de jelezték: örömmel belépnek az ECR-be.
A lap úgy véli, a „szélsőjobb” is megosztott, Oroszország ukrajnai háborúja megosztó téma, akárcsak a Kína-politika; az AfD oroszbarátabb, Le Pen igyekszik konszolidálni saját imázsát, és ennek része lehet az elhatárolódás is.
Ha viszont az AfD kimarad az ID-ből, vetik fel, az ID és az ECR közötti szakadék is szűkül.