Moldova a bajban tanulja meg a külpolitikát
Oroszország kézenfekvő következő célpontja lenne a kis kelet-európai ország
A biztonságpolitikai szakértő szerint az amerikai pénzügyi támogatás és nagy hatótávolságú fegyverek nélkül jelenleg nincs esélye Ukrajnának a háború megfordítására.
Jelenleg alig van rá esély, hogy Ukrajna érdemi eredményeket érjen el az oroszokkal szemben, a harmadik évébe lépő orosz-ukrán háború Vlagyimir Putyin gyors győzelme helyett egy állóháborúvá változott – ismertette Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a mostani helyzetet. Úgy látja,
csak akkor lesz fegyverszünet és béke Ukrajnában, ha a kijevi vezetés feje fölött erről megállapodik az Egyesült Államok és Oroszország.
A szakértő szerint az ENSZ békejavaslatának elfogadása gyakorlatilag azt jelentené, hogy Moszkva önszántából lemond a Krímről és a többi megszállt ukrajnai területről és még háborús jóvátételt is fizet Kijevnek, ami utópia.
Ukrajna nagyon nehéz helyzetben van, – részletezte Nógrádi György – mivel az ukrán költségvetés a hadsereg szükségletét sem tudja teljes egészében fedezni, az ország működéséhez nyugati segítségre van szükség. Ez a pénzügyi támogatás ugyanakkor akadozik, mivel Washingtonban továbbra sem hagyták jóvá a republikánusok a több, mint 60 milliárd dolláros újabb ukrán csomagot. Nógrádi György szerint
ha a novemberi amerikai elnökválasztásokig nem sikerül jóváhagyni ezt a támogatást, Ukrajnának vége.
A legújabb becslések szerint az ország újjáépítéséhez 500 milliárd dollárra lesz szükség, a lapok pedig már le vannak osztva az amerikai vállalatok között Nógrádi szerint. A biztonságpolitikai szakértő elmondta, nem valószínű, hogy Oroszország újabb háborút akar indítani és támogatni akarja Moldova oroszbarát részét. Felidézte: az elmúlt napokban több hír is megjelent arról, hogy
Transznisztria, Moldova oroszbarát, nemzetközileg nem elismert szakadár területének a vezetése február 29-én bejelenti, hogy Oroszországhoz kíván csatlakozni. Ismert, az orosz-ukrán konfliktust megelőző napokban hasonlóképp tettek a kelet-ukrajnai szakadár területeken is.
Nógrádi György ezzel kapcsolatban kiemelte: Moldovának jelenleg nyugatbarát kormánya van, amelynek célja a minél gyorsabb integráció a nyugati szövetségi rendszerebe. Az ország ezt sokáig úgy akarta elérni, hogy egyesül Romániával, ám ezek a tervek mára elvesztették realitásukat, mivel Moldovában egyre jellemzőbb a románellenesség.
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszország kézenfekvő következő célpontja lenne a kis kelet-európai ország
Nógrádi szerint ugyanakkor a szakadár moldovai területeken állomásozó orosz csapatok indíthatnak támadást, ha ilyen parancsot kapnak Moszkvából, ám Putyin dolgát jelentősen megnehezítené, hogy a kelet-ukrajnai szakadár területekkel ellentétben Moldova nem határos Oroszországgal.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner