Amerikai professzor: eljött a trumpizmus kora, a Demokrata Párt most fizeti meg az identitáspolitizálása árát
Egy új politikai korszak kezdődött Yascha Mounk német-amerikai professzor szerint.
Minden szétesőben van, de ott az egyház biztos pontnak – mondja Russell Ronald Reno amerikai író, publicista. A katolikus teológiaprofesszorral a közelgő amerikai elnökválasztásról, a keresztény politikáról és a hagyományos kereszténység reneszánszáról az NKE konferenciáján beszélgettünk.
Milyen várakozásai vannak az elnökválasztást illetően?
Ha nem Donald Trump lesz a republikánusok favoritja, akkor is populista jelöltet indítanak: Ron DeSantist, Vivek Ramaswamyt. De ott van a baloldalon Robert Kennedy Jr., aki legalább annyira populista, mint Donald Trump, és ugyanúgy utálja őt a média. Látható, hogy van egyfajta elégedetlenség az elittel szemben.
Joe Biden rekordrészvételt hozó választáson aratott győzelmet 2020-ban. Van még tartaléka Trumpnak, lehet esélye Bidennel szemben?
Természetesen van esélye. Sokan kiábrándultak Bidenből, nagy az elégedetlenség a baloldalon. Ráadásul Trumpnak az ellene indított bírósági eljárások is az előnyére válhatnak.
David Pressman budapesti amerikai nagykövet az ellenzékkel parolázik, felvonul a Pride-on. Ez most az amerikai diplomácia fő csapásiránya?
Ez tipikus, ez az amerikai ideológia: a szivárványos zászló. A 2026-os választás arról is fog szólni, hogy a szivárványos zászló az amerikai felett van-e.
Mit gondol az állítólag fokozódó politikai polarizációról?
A politikai polarizáció nyilvánvaló, és nem jó a berendezkedésre nézve, mert instabilitást okoz. De meg kell nézni, hogy ki uralja a rendszert: a „változás pártja” – neki van a legtöbb veszítenivalója. A polarizáció részben a „változás pártja” által képviselt permanens forradalom következménye. Nem szeretem a polarizációt, nem fogom letenni a fegyvert. Nem szabad hamis kompromisszumot kötni.