Felmondaná az orosz-norvég tengeri megállapodást a duma elnöke, aki terrorista államnak nevezte Ukrajnát

2022. július 05. 17:00

Így válaszolt arra, hogy Norvégia áruszállítási blokád alá vonta a sarkköri szigetcsoportokat.

2022. július 05. 17:00
null

Az orosz parlament alsóházának elnöke a keddi plenáris ülésen bejelentette, hogy felmondaná az orosz-norvég tengeri határokról szóló megállapodást, válaszul arra, hogy Norvégia áruszállítási blokád alá vonta a sarkköri szigetcsoportokat – olvasható a duma honlapján.

Terroristák, bűnözők, nácik

Vjacseszlav Vologyin orosz házelnök azt is kijelentette, hogy Ukrajna „terrorista állammá” vált, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig egy „bűnöző rezsim” vezetője. Orosz kormányzati tisztségviselők Ukrajna orosz katonai megtámadásának február 24-i megindítása óta azzal vádolják Kijevet, hogy „oroszellenes fasiszták és neonácik” vezetik az országot, de Moszkva eddig még nem nevezte terrorista államnak Ukrajnát. Kijev és a nyugati országok szerint ezek a vádak alaptalan vádaskodások,

amelyekkel a Kreml csak az ország orosz megszállását igyekszik igazolni.    

A duma elnöke szerint az orosz parlament külügyi bizottsága „megvizsgálja (a tengeri megállapodás felmondásának) kérdését, és ezt követően tájékoztatja a képviselőket”.    

A 11 éves megállapodás

Oroszország és Norvégia az északi sarkvidék két jelentős szereplője, és a térség értékes természeti erőforrásaira tekintettel 2010-ben megállapodást kötöttek a Barents-tengeren lévő tengeri határaik rögzítéséről, amellyel egy negyvenéves vitát zártak le. A 2011-ben ratifikált megállapodás a Moszkva és Oslo közötti kapcsolatok újraindításának lehetőségét kínálta,

de a két ország politikai kapcsolatai azóta nagyon feszültté váltak, különösen az Ukrajna orosz katonai támadás óta.    

Oroszország azzal vádolta meg Norvégiát, hogy június végén megakadályozta a norvég sarkvidéki Svalbard-szigetcsoporton dolgozó orosz bányászok ellátására küldött rakomány átszállítását a területen, ezért Moszkva megtorlással fenyegetőzött.   

Oslo azzal védekezett, hogy nem sértett meg semmilyen korábbi megállapodást, és hogy Moszkva más úton is elláthatja a Svalbardban dolgozó orosz bányászokat. Az Északi-sarktól mintegy ezer kilométerre fekvő Svalbard-szigetcsoport hovatartozását egy különleges, 1920-ban Párizsban aláírt szerződés szabályozza, amely elismeri Norvégia szuverenitását a területen, de garantálja az összesen 46 részes állam, köztük Oroszország állampolgárainak, hogy „teljesen egyenrangú félként” bányásszák az ottani természeti erőforrásokat. A Szovjetunió, majd jogutódjaként Oroszország is évtizedek óta szenet bányászik ezen a területen, amely a Föld legészakibb lakott helyei közé tartozik.

(MTI)

Nyitókép: MTI Fotó, Varga György

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
budapesti
2022. július 05. 20:22
"Ukrajna „terrorista állammá” vált, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig egy „bűnöző rezsim” vezetője" Persze, de már 2014-től ilyen "állam". http://keresztenyszocialis.blogspot.com/2022/05/az-usa-vilaghaboruja-ukrajnai.html?view=magazine
Lajoss
2022. július 05. 19:44
mandiner.ru
Armageddon
2022. július 05. 18:03
A 46 részes ország között Magyarország is szerepel. Jogosultak vagyunk természeti kincsek és erőforrások kitermelésére a teljes egyenlőség elve alapján. A legnagyobb sziget neve Spitzbergák de ez csak nehány nyelvben van így, ( német, orosz) más nyelveken az egész szigetcsoport neve Svalbard. Wikipedia
Lajos75
2022. július 05. 17:53
A norvégok úgy is álomvilágban élnek,hazánkra mérgesek,mert nem akarunk migránsország lenni.Értelmesen nem lehetett velük beszélni szinte semmiről.Üdv nekik a valóságban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!