Remeg a Bloomberg, mi van akkor, ha Trump nyer – Orbánnal példálóznak
Az amerikai gazdasági lap azt írja, nagy esély van arra, hogy Trump elnökként Orbán modelljét követi majd.
Litvánia után Lengyelországban is megnőtt a többnyire Irakból és Afganisztánból érkező illegális bevándorlók száma.
Litvánia és Lengyelország pénteken közös nyilatkozatban szólította fel az Európai Unió szerveit, segítsenek a Fehéroroszországból érkező illegális bevándorlók ügyének kezelésében.
A Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök és litván hivatali partnere, Ingrida Simonytr által jegyzett közlemény szerint
és az uniós tagállamokra.
az EU határ- és partvédelmi ügynökségétől (Frontex), az Európai Menekültügyi Támogatási Hivataltól (EASO), valamint az EU összes tagállamától, illetve az unió partnerországaitól is.
a litván határőrszolgálat pedig szintén a héten közölte, hogy illegális bevándorlók több csoportját akadályozta meg az országba történő bejutásban, és visszatoloncolta őket Fehéroroszországba, ahonnan a határátlépéssel próbálkoztak.
Litvánia szerint Minszk megtorlás gyanánt engedi át a Litvániával közös határán a migránsokat, mert Vilnius menedékjogot adott fehérorosz másként gondolkodóknak, köztük Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezetőnek.
Maciej Wasik lengyel belügyminiszter-helyettes csütörtökön úgy nyilatkozott:
Minszk hibrid háborút folytat az Európai Unióval az illegális bevándorlók által.”
Az EU közben azzal vádolja a fehérorosz hatóságokat, hogy szándékosan beengedik az illegális migránsokat Litvánia területére. Josep Borrell, az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselője a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy az Európai Unió kész további, akár keményebb szankciókat bevezetni a fehérorosz kormány ellen, amennyiben az nem hagy fel az emberi jogok szisztematikus megsértésével.
(MTI)
Fotó: PETRAS MALUKAS / AFP