Izraelben pénteken 858 embernek lett pozitív a koronavírus-tesztje, emellett a hatóságok több országot is feltettek a magas fertőzési arányú helyek listájára is.
Nem tudjuk pontosan, hogy a vakcina milyen mértékben segít, de lényegesen kevésbé a korábban reméltnél” – mondta Naftali Bennett miniszterelnök.
Az izraeli kormányfő később megbeszélést tartott az egészségügy vezető tisztségviselőivel, hogy megvitassák a vírus kezelésének következő lépéseit, figyelembe véve az izraeli számokat és azt, hogy „a Delta mutáció előretört az egész világon, beleértve a beoltott országokat, például Nagy-Britannia, Izrael és az Egyesült Államok” – számolt be Benett.
„Nagy-Britanniában az elmúlt napokban ugrásszerű volt kórházba került gyermekek napi száma. Ez egy olyan fejlemény, amellyel mi is tisztában vagyunk; racionálisan és felelősségteljesen foglalkozunk is vele” – mondta.
Több mint 5,7 millió izraeli kapta meg a Pfizer-vakcina legalább egy adagját és az ország továbbra is szorgalmazza, hogy az állampolgárok – különösen a tizenévesek – menjenek el oltakozni, ha még nem tették volna meg. Március óta a legtöbb koronavírusos esetet diagnosztizálták csütörtökön, a tesztek 1,52%-a pozitív volt – közölte az Izraeli Egészségügyi Minisztérium pénteki közleményében.
Míg a napi esetek száma növekszik, a súlyos morbiditás továbbra is korlátozott.
A fertőzöttek közül 49 került súlyos állapotba, ez öttel kevesebb, mint előző nap volt. Egy héttel korábban, július 10-én azonban csak 39-en voltak. Áprilisban a jelenlegi számhoz hasonlóan mintegy 5900 aktív eset mellett több mint 340 beteg volt súlyos állapotban.
A valószínű magyarázat erre az, hogy a jelenlegi vírushordozók közül mintegy 2000 iskoláskorú, és a lakosság fele már teljesen be van oltva.
Mindkét csoportnál nagyon valószínűtlen, hogy a betegség súlyos formái alakuljanak ki, bár alkalmanként ez előfordulhat. Jelenleg a súlyos állapotban lévő betegek mintegy 60%-a be van oltva.
„A kritikusan megbetegedett esetek százaléka ma 1,6%, szemben a 3. hullám hasonló szakaszában tapasztalt 4% -kal, amikor nem voltak oltások” – adta közzé a kabinet egy pénteki tweetben. „Amennyiben az esetek száma folyamatos emelkedik, akkor is sokkal több megbetegedés kell ahhoz, hogy a kritikus állapotú betegek száma a kórházakban ugyanazt a mértéket érje el, mint a 3. hullám idején. Ez jelentősen hozzájárul a népességszintű nyájimmunitás eléréséhez” – írják.
Fotó: MAYA ALLERUZZO / POOL / AFP