Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A brit közvélemény vegyesen fogadta a Parlament működésének felfüggesztését, szerda este százak tüntettek Westminsterben.
Felfüggesztik a brit parlament működését szeptember elejétől október közepéig, a királynő október 14-én szól majd a házhoz – írja a BBC. Mindez azt is jelenti, hogy a képviselőknek szűk két hetük van arra, hogy megállapodjanak egy olyan törvényben, ami megakadályozza a hard brexitet, ami másként október 31-én bekövetkezik.
John Bercow, az Alsóház elnöke „alkotmányos gyalázatnak” nevezte a ház működésének felfüggesztését. Mint mondta, „teljesen mindegy, hogyan tálaljuk, nyilvánvaló, hogy a Parlament működésének felfüggesztése csak azt a célt szolgálja, hogy megakadályozzák, hogy a képviselők megtárgyalják a brexitet és alakítsák az ország sorsát.”
A munkáspárti Jeremy Corbyn szerint „a Parlament felfüggesztése elfogadhatatlan. Amit a miniszterelnök csinál, az a demokrácia megcsúfolása azért, hogy ránk eröltesse a megállapodás nélküli kilépést.”Corbyn megígérte, hogy jövő kedden megpróbálják megakadályozni a ház működésének tényleges felfüggesztését, amit „valamikor”egy bizalmatlansági indítvány is követ majd.
Szerda este tüntetők százai lepték el Westminster utcáit. A brexit-ellenes transzparensekkel és uniós zászlókkal vonuló demonstrálók a parlament épületétől a Downing Streetre vonultak. A BBC tudósítója szerint a demonstráció békés hangulatban zajlott.
A brit Parlament működését valamikor szeptember 9-e és 12-es között függesztik majd fel, a szünet október 14-éig tart majd. Jacob Rees-Mogg konzervatív párti politikus szerint a folyamat „teljesen alkotmányosan zajlott”. Boris Johnson korábban azt mondta: szerinte a ház működésének felfüggesztése után is lesz még idejük átbeszélni a képviselőknek Nagy-Britannia kilépését az Unióból. „Új jogalkotásra van szükségünk. Fontos új törvényeket kell meghoznunk, ezért van szükségünk a királynő beszédére”– mondta a miniszterelnök.