Elképesztő pusztítás: bentlakásos iskolát és idősotthont is bombáztak az oroszok Kurszkban (VIDEÓ)
Az ukrán hadsereg közlése szerint több tucatnyian rekedtek az idősotthon romjai alatt.
„Itt az ideje annak, hogy Európa alaposan elgondolkodjon azon, milyen ellenlépéseket tegyen Moszkvával szemben, amely bármit megtesz, amit a szabad világban megengednek neki” – hangsúlyozta Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter.
Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter hétfői Facebook-bejegyzésében arra figyelmeztette Magyarországot, hogy „ideje felfognia, milyen mértékben kiterjedtek” az orosz hibrid hadviselési módszerek. Sürgette továbbá, hogy Európa komolyan gondolkodjon el azon, milyen módon képes szembeszállni Moszkvával ezen a téren.
Az ukrán diplomácia vezetője ezt azzal összefüggésben írta, hogy hétfőn – sajtóhírek szerint – a bírósági meghallgatáson a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székháza elleni első februári támadás egyik vádlottja, Michal Prokopowicz azt vallotta: az oroszbarát nézeteiről ismert Manuel Ochsenreiter német újságíró, a jobboldali német AfD párt egyik tanácsadója adott utasítást és pénzt az épület felgyújtására. Prokopowicz az egyike annak a három lengyel állampolgárnak, akik ellen eljárást indítottak Lengyelországban azzal a váddal, hogy tavaly februárban ők gyújtották fel az ungvári KMKSZ-irodát.
Klimkin szerint önmagában az a tény, hogy felmerült a német újságíró személye az ügyben, reálisan mutatja az orosz hibrid módszerek „komplexitását és nagyszabását”. „Ezt meg kell végre értenie mindenkinek, beleértve magyar partnereinket is” – fűzte hozzá.
„Itt az ideje annak, hogy Európa alaposan elgondolkodjon azon, milyen ellenlépéseket tegyen Moszkvával szemben, amely bármit megtesz, amit a szabad világban megengednek neki” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
2018. február 4-re virradóan Molotov-koktélt dobtak be a KMKSZ-székház egyik ablakán, aminek következtében tűz ütött ki az irodában – emlékeztetett az UNIAN ukrán hírügynökség. Senki sem sérült meg. A három lengyelt ennek a támadásnak az elkövetésével vádolják. Ezt követően február 27-én egy nagyobb, ezúttal pokolgépes támadás érte a KMKSZ-székházat, aminek következtében súlyos károk keletkeztek az épületben, de személyi sérülés ekkor sem történt. Az ukrán hatóságok szerint mindkét eset mögött Moszkva áll, a támadások célja pedig az volt, hogy tovább élezze az amúgy sem felhőtlen magyar-ukrán viszonyt.
(MTI)