Merkel bevallotta: évekig gáncsolta Ukrajna NATO-felvételét, mert tartott Putyintól
Az orosz elnök hadüzenetnek tekintette volna, ha felveszik Ukrajnát és Grúziát a katonai szövetségbe – szügezte le a korábbi kancellár.
Theresa May, az új brit kormányfő első külföldi utazása Berlinbe vezet, ahol Angela Merkellel találkozik, majd Párizsba megy tovább ahol François Hollande fogadja. A miniszterelnök a brit kilépésről fog tárgyalni. A vitás pont a kilépés időpontja: az uniós tagállamok a mihamarabbi távozást sürgetik, míg May nem akarja az idén aktiválni a Lisszaboni szerződés kilépést elindító 50. cikkelyét.
Angela Merkel német kancellárral és François Hollande francia elnökkel tárgyal a héten Theresa May brit miniszterelnök. Ez lesz Theresa May első külföldi látogatása miniszterelnökként.
May a múlt héten vette át a miniszterelnöki tisztséget David Camerontól. Cameron azért mondott le, mert a brit EU-tagságról rendezett júniusi népszavazáson a választók többsége a bennmaradást pártoló hivatalos kormányzati álláspont ellenére a kilépésre szavazott.
London, Berlin, Párizs
A Downing Street hétfői tájékoztatása szerint May szerda este keresi fel Berlinben Merkelt, akivel munkavacsorát költ el. A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint Theresa May és Angela Merkel első kétoldalú találkozója alkalmat nyújt annak áttekintésére, hogy a két ország miként tud együttműködni abban az időszakban, amikor az Egyesült Királyság felkészül a kilépésre az Európai Unióból.
Theresa May csütörtökön érkezik Párizsba, ahol a Downing Street szerint hasonló kérdésekről tárgyal Hollande-dal. Emellett a nizzai terrortámadás nyomán szóba kerül a kétoldalú terrorellenes együttműködés is. A brit kormányszóvivő további részletekre nem tért ki, de valószínűsíthető, hogy a kétoldalú tárgyalások egyik fő témája a kilépési folyamat elkezdésének időzítése lesz.
Tessék sietni!
Erről máris vita kezd kibontakozni London és a vezető EU-társállamok között. Theresa May ugyanis már több nyilatkozatában jelezte, hogy véleménye szerint addig nem szabad aktiválni a kilépési mechanizmust, vagyis a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amíg nem áll össze egyértelműen a brit kormány tárgyalási stratégiája. May nem titkolta azt sem, hogy a brit kormány az 50. cikkelyt az idei év vége előtt nem kívánja aktiválni.
Brüsszel és az uniós társállamok ugyanakkor a kilépési folyamat mielőbbi elkezdésére ösztökélik a brit kormányt, azzal az érvvel, hogy a halogatás a bizonytalan időszak elhúzódását jelenti.