Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Gulyás Gergely szerint az EU végre azt képviseli migrációügyben, amit a magyar állam eddig is képviselt. Hozzátette ugyanakkor: „mindannyiunk érdeke a törökökkel való jó együttműködés (…), ugyanakkor egy rossz megállapodás nem érdekünk Törökországgal”.
Az Európai Unió vezetői végre ugyanarra az alapállásra helyezkedtek, amelyet a magyar kormány mindig is képviselt, vagyis hogy az EU külső határait le kell zárni, a schengeni szerződést be kell tartani – értékelte az előző napi EU-Törökország-csúcstalálkozót Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A kormánypárti politikus úgy fogalmazott, „mindannyiunk érdeke a törökökkel való jó együttműködés (…), ugyanakkor egy rossz megállapodás nem érdekünk Törökországgal”. Hozzátette, Orbán Viktor magyar miniszterelnök emelt szót Brüsszelben amellett, hogy „ebben a formában nem írható alá a megállapodás Törökországgal”, sok kérdést egyértelműsíteni kell.
Gulyás Gergely szerint a jelenlegi tervezetnek az a veszélye, hogy „az illegális migrációt legális migrációvá változtatná”. Egy illegálisan bevándorló szír állampolgárért egy másik szír legális befogadása korlátok nélkül kifejezetten veszélyes – hangsúlyozta.
A magyar kormány álláspontja változatlan
A magyar kormány álláspontja változatlan: minden áttelepítést, betelepítést radikálisan ellenez, mert komoly veszélyt jelent Európára nézve, ha bevándorlók tömegei érkeznek ide – mondta Gulyás Gergely, megismételve: „semmilyen, nem önkéntes alapon nyugvó kvótáról, elosztási mechanizmusról nem lehet szó”. A balkáni migrációs útvonalakat le kell zárni, az illegális bevándorlókat vissza kell küldeni – közölte.
A Fidesz alelnöke, frakcióvezető-helyettese megjegyezte, Magyarországon a kabinet népszavazási kezdeményezése lehetőséget ad arra, hogy a magyar választók döntsenek arról, akarnak-e együtt élni a migráció jelenségével vagy elutasítják azt. A politikus azt is mondta, hogy „a magyar baloldal a mai napig nem beszél ebben a kérdésben egyértelműen”, és sem a határzárat, sem a katonai, rendőri határvédelmet nem támogatta.
A magyar kormányfő brüsszeli vétójáról szóló MTI-hírt firtató újságírói kérdésre Gulyás Gergely azt válaszolta: a hír olyan értelemben megfelel a valóságnak, hogy „a magyar miniszterelnök volt az, aki elsőként azt jelezte, hogy ebben a formában az éjszaka során további tárgyalások után sem írható alá a törökökkel való megállapodás”.