A New York Times méltatja Jankovics Marcell Tragédiáját

2012. november 11. 17:47

A vasárnapi amerikai bemutató alkalmából méltatja a The New York Times kritikusa, Robert Ito Jankovics Marcell Az ember tragédiája című monumentális animációs filmjét.

2012. november 11. 17:47

A cikk kiemeli, hogy a tragédia mind a 15 színe más stílusban készült, a háromórás alkotásban egyik nagyszerű látványvilág követi a másikat. Számos valós történelmi szereplő és kulturális ikon bukkan fel, így látható Lenin, Sztálin, Hitler, valamint Mickey egértől Marilyn Monroe-n át a Beatlesig számos figura. A drámai látomás nem mentes a haláltól és öldökléstől – teszi hozzá a szerző. „Nem olyan film lesz, amelyet mindenki megnéz” – idézi a lap az alkotót.

A filmmel kapcsolatban a The New York Times-nak Orosz Márton, a Szépművészeti Múzeum fotó- és médiagyűjteményének kurátora azt mondta: „Monumentális, gigantikus opuszt teremtett Jankovics Marcell. Ez az a film, amelyre egész életén át készült”.

Robert Ito méltatja a rendező életművét, megemlíti a nagysikerű János vitéz, Fehérlófia, Sisyphus és a Küzdők című díjnyertes alkotásait, valamint elemzi a Tragédia keletkezésének példátlanul hosszú történetét, az alkotás anyagi forrásainak előteremtéséhez szükséges hatalmas munkát.

Idézi Paul Morton amerikai animátort, aki Fulbright-ösztöndíjjal tanult Budapesten 2008-ban: „Magyarországon az emberek úgy ismerik őt (Jankovics Marcellt), mint Walt Disneyt. Amikor elmondtam nekik, hogy mit csinálok itt, azonnal felkiáltottak »ó, beszélt már a nagyszerű Jankovics Marcellel?«”.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Biedermann
2012. november 11. 22:47
Sysiphosi munka,szédületes eredmény,nem kell hozzá a New York Times,mi tudtuk ezt,majdnem az egész élete ment rá,ezerszer gratulálunk,akik szeretnénk megérteni valamit a világról,a létünkről,magyarságunkról.
bunko_jobbos
2012. november 11. 22:03
Bár nyilvánvalóan PR-cikk, ez a világ rendje. Inkább beszéljünk arról, hogy maga az eredeti Tragédia mekkora alkotás. Nem lehet elmondani. Nem vagyok benne biztos, hogy ember írta, annyira távoli, egyetemes nézőpontból szemléli az embert. Ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy a film is kiváló. De a lényeg: az amerikaiak nem nagyon fogják érteni. A szerencse, hogy ez nem baj.
waddysno
2012. november 11. 22:01
ennyit a mandineres kommentelők elmebéli állapotáról az utóbbi idők egyik legpozitívabb cikke jelent meg kis hazánkról és kultúrájáról a világ túloldalán, ahol egyébként ütni-vágni szoktak mostanság minket, erre ti nyomattok valami idióta egotrippet
kjkj945
2012. november 11. 20:41
© http://www.fileformat.info/info/unicode/char/00a9/copyright_sign.png
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!